Βιγιαρεάλ - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια 3-0

Κώστας Ζάλιαρης

Την πέμπτη σερί νίκη της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν πήρε η Βιγιαρεάλ στη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ξεπερνώντας με ευκολία το εμπόδιο της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια με σκορ 3-0.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έχει δημιουργήσει ένα εξαιρετικό σερί και κλείνει το 2014 με τον καλύτερο τρόπο, αφού πλέον μεσολαβούν οι διακοπές των εορτών μέχρι την επανέναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων των ισπανικών ομάδων, με το νέο έτος.

Στο «Μαδριγάλ», η ομάδα του Μαρσελίνο άνοιξε το σκορ με τον Τζόναθαν Ντος Σάντος στο 10ο λεπτό, ενώ ο Βιέτο στο 68ο και το 73ο λεπτό διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πίνα στο 80'.

Η Βιγιαρεάλ έφτασε στους 30 βαθμούς και κοιτάζει ακόμα ψηλότερα, με τη Ντέπορ να κινδυνεύει μέσα στην ημέρα να βρεθεί στη ζώνη του υποβιβασμού, ανάλογα με το αποτέλεσμα στην αναμέτρηση της Γρανάδα με τη Χετάφε.