Κιέβο - Ιντερ 0-2

Παναγιώτης Παλλαντζάς

Για πρώτη φορά μετά τις 29/10 οι Νερατζούρι πανηγύρισαν αφού επιβλήθηκαν της Κιέβο με 2-0 στη Βερόνα, παίρνοντας το πρώτο τρίποντο με τον Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Ο Βάλτερ Ματσάρι είχε φύγει, ο Μαντσίνι τον αντικατέστησε αλλά η Ιντερ δεν έδειχνε να βελτιώνεται σε κάτι. Ή τουλάχιστον, όχι τόσο ώστε να βελτιωθούν τα αποτελέσματα της αφού είχε ξεχάσει πότε είχε νικήσει τελευταία φορά. Μετά από πέντε αγωνιστικές τελικά -και αφού έφυγε όλος ο Νοέμβριος χωρίς χαρά- οι Νερατζούρι πήραν τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Κόβατσιτς και Ρανόκια στο «Μπεντεγκόντι», μειώνοντας στο -6 την διαφορά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η Κιέβο μπήκε με... αέρα στον αγώνα και επιχείρησε να βάλει από νωρίς δύσκολα στην Ιντερ, χάνοντας πολύ καλή ευκαιρία στο 9' με την κοντινή κεφαλιά του Παλόσκι που απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν κάποια λάθη των Νερατζούρι και έβγαιναν με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση αλλά πρόβλημα έχουν κι αυτοί στην άμυνα και αποδείχθηκε στο 19'... Ο Ικάρντι έκανε το γύρισμα από δεξιά εντός περιοχής, οι αμυντικοί της Κιέβο δεν απομάκρυναν και ο Κόβατσιτς από κοντά έκανε το 0-1. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι πήρε το προβάδισμα αλλά δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό της αναμέτρησης και στο 35' χρειάστηκε η απόκρουση του Χαντάνοβιτς για να μην γίνει το 1-1 με το ανάποδο ψαλίδι του Μετζιορίνι.

Η Κιέβο απείλησε και στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48', όταν έφυγαν τρεις εναντίον δύο στην αντεπίθεση αλλά ο Παλόσκι είδε την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ στο σουτ που έκανε από το ύψος της περιοχής. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να πιέσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά η Ιντερ βγήκε για λίγα λεπτά μπροστά και κλείδωσε τη νίκη στο 55' με το σουτ του Ρανόκια μετά την σέντρα του Ντ' Αμπρόζιο από αριστερά (0-2). Αν υπήρχε, που δεν υπήρχε, έστω μία πιθανότητα να σώσει κάτι από τον αγώνα η Κιέβο, αυτή εξαφανίστηκε στο 72' με την κόκκινη κάρτα στον Μπότα, ο οποίος πρώτα είδε κίτρινη για φάουλ στον Κουζμάνοβιτς και στη συνέχεια κάτι είπε στον διαιτητή Μάσα...

Ο Μαντσίνι, ήρεμος στον πάγκο του, άρχισε να κάνει τις αλλαγές του, τα λεπτά πέρασαν χωρίς να γίνει κάτι ιδιαίτερο στο ματς και η Ιντερ ελπίζει ότι από εδώ και πέρα θα στρώσουν κάπως τα πράγματα. Οσο για την Κιέβο, δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη επί της Κάλιαρι και παραμένει στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κιέβο (Ρολάντο Μαράν): Μπιζάρι, Σάρντο, Γκαμπερίνι, Σέζαρ, Μπιράγκι, Μπίρσα (64' Μπότα), Ισκο, Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι, Παλόσκι (64' Μάξι Λόπες), Μετζιορίνι (85' Πελισιέ).

Ιντερ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Ρανόκια, Ζουάν Ζέσους, Ναγκατόμο, Μεδέλ, Γκουαρίν, Κουζμάνοβιτς (75' Ντοντό), Κόβατσιτς (81' Οσβάλντο), Ικάρντι (76' Εμβιλά), Παλάσιο.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (13/12)

Παλέρμο-Σασουόλο 2-1 (2' Ριγκόνι, 93' Μπελότι-85' Παβολέτι)
Λάτσιο-Αταλάντα 3-0 (51',72' Μάουρι, 81' Λούλιτς)
Κυριακή (14/12)
Γιουβέντους-Σαμπντόρια 1-1 (12' Εβρά-51' Γκαμπιαντίνι)
Τζένοα-Ρόμα 0-1 (40' Ναϊνγκολάν)
Πάρμα-Κάλιαρι 0-0
Ουντινέζε-Βερόνα 1-2 (31' Ντι Νατάλε-45' Τόνι, 47' Χριστοδουλόπουλος)
Τσεζένα-Φιορεντίνα 1-4 (60' αυτ. Σάβιτς-44' Μπόρχα Βαλέρο, 47' Σάβιτς, 79' Ροντρίγκες, 93' Χαμνταουί)
Μίλαν-Νάπολι 2-0 (6' Μενέζ, 52' Μποναβεντούρα)