Γκλάντμπαχ - Ζυρίχη 3-0

Η Γκλάντμπαχ επιβλήθηκε 3-0 της Ζυρίχης και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου. Πρωτιές για Μπεσίκτας, Μπριζ και Φέγιενορντ.

Η Μπορούσια ήθελε μόνο νίκη, για να κατακτήσει την κορυφή του ομίλου και τα κατάφερε, καθώς επιβλήθηκε εύκολα 3-0 της Ζυρίχης. Οι παίκτες του Φαβρ μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα και μετά τις ευκαιρίες των Κράμερ (8') και Ράφαελ (23') ήρθε το γκολ που δικαιούνταν. Στο 31' μετά από ωραία πάσα του Χργκότα ο Χέρμαν πέρασε και τον Ντα Κόστα για να κάνει το 1-0. Οι Γερμανοί θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει και άλλο γκολ πριν το ημίχρονο με τον Τραορέ (38'), όμως το 1-0 παρέμεινε. Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και στην επανάληψη. Στο 58' Ράφαελ και Χργκότα έπαιξαν το 1-2, πριν ο δεύτερος κάνει το 2-0, ενώ ο Σουηδός έκανε το τελικό 3-0 στο 64' με πανέμορφη λόμπα μετά από ασίστ του Σάκα. Το μόνο κακό για την Μπορούσια ήταν ο τραυματισμός του Κράμερ λίγο πριν το τέλος...

Εχασε την πρωτιά η Τότεναμ
Η Μπεσίκτας επικράτησε 1-0 της Τότεναμ στην Πόλη και την πήραν την πρώτη θέση του γκρουπ, σε ένα ματς που διακόπηκε δύο φορές επειδή έσβησαν οι προβολείς του γηπέδου. Υστερα από 16 λεπτά οι ομάδες επέστρεψαν και οι Σπερς είχαν καλή στιγμή με τον Σολδάδο. Οι Τούρκοι έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με τον Σαχάν, όμως οι δύο αντίπαλοι δεν μπορούσαν να φτιάξουν καθαρή ευκαιρία. Το σκορ για την Μπεσίκτας άνοιξε στο 59' ο Τοσούν μετά τη σέντρα του Σαχάν (1-0). Σολδάδο και Ρόουζ προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πιο κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Κερίμ Φράι. Το ματς διακόπηκε ξανά εξαιτίας της συσκότισης και όταν όταν ξαναξεκίνησε οι Λονδρέζοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ που θα τους επανέφερε στην κορυφή του 3ου ομίλου.

Ανετα στους «32» η Βιγιαρεάλ
«Αντίο» με ήττα για τον Απόλλωνα, ο οποίος έχασε στο ΓΣΠ από τη Βιγιαρεάλ με 2-0. Αντίθετα, οι Ισπανοί μαζί με το τρίποντο πήραν και την πρόκριση για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Η Βιγιαρεάλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε και πριν συμπληρωθεί είχε χάσει την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία. Ο Βιέτο έκανε τη σέντρα, ο Μορένο με κοντινή κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χίντι. Ο Απόλλων ανέβασε ρυθμό, πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά από το... πουθενά βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Μορένο με ωραία λόμπα στο 35' πέτυχε το 1-0. Η άμυνα του Απόλλωνα έκανε πολλά λάθη και στο 40' ήρθε το δεύτερο σοκ. Ο Βιέτο βρέθηκε ακάλυπτος και δεν δυσκολεύθηκε να πετύχει το 2-0. Πολύ κακό παιχνίδι στην επανάληψη, χωρίς ρυθμό με την Βιγιαρεάλ να μη δυσκολεύεται να κρατήσει το υπέρ της σκορ.

Ντιναμό 6Χ6
Το απόλυτο έκανε η Ντιναμό Μόσχας, που με γκολ του Ιόνοβ στο 90' έφυγε με νίκη 1-0 από την Ολλανδία επί της Αϊντχόφεν. Οι ομάδες έπαιξαν επιθετικά από το ξεκίνημα, καθώς ούτως ή άλλως όλα είχαν κριθεί στον όμιλο. Οι φάσεις ήταν αρκετές στο πρώτο μέρος, με τον Κουράνι να χάνει τις δύο καλύτερες και το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Βαλμπουένα και Ρέκικ είχαν τις πρώτες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, με τον Βάιναλντουμ να έχει δοκάρι στο 88' και τους Ρώσους να φτάνουν τελικά στη νίκη. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 90', όταν μετά από ωραία πάσα του Τζούτζαν στην πλάτη της άμυνας, ο Ιόνοβ πέρασε και τον Πάσφεερ, για να κάνει το τελικό 0-1.

Στους «32» η Βόλφσμπουργκ
Η Βόλφσμπουργκ έφυγε με νίκη 3-0 από την Γαλλία επί της Λιλ και σφράγισε την πρόκριση στους «32» του Europa League. Οι Γερμανοί, βέβαια, χρειάστηκαν και την τύχη, καθώς μόλις στο 7' ο Γκουέγ είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, με τους γηπεδούχους να πιέζουν. Οριζί (27'), Μπάσα (28') και Μαβουμπά (29') δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μπενάλιο και κόντρα στη ροή του ματς οι Λύκοι πήραν το προβάδισμα. Εκπληκτικός συνδυασμός στο 45+1' ανάμεσα σε Ντε Μπρούιν και Πέρισιτς, με τον Βιεϊρίνια να κάνει από κοντά το 0-1. Το γκολ άλλαξε την εικόνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στην επανάληψη και να φτάνουν στο 2-0 στο 65' με τον Ροντρίγκες και ενώ από το 55' έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκιλαβογκί με δεύτερη κίτρινη. Στο 76' οι «λιλουά» κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Μπενάλιο νίκησε τον Οριζί από την άσπρη βούλα, ενώ το τελικό 0-3 ήρθε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροντρίγκες στο 90'.

Πεντάρα και πρόκριση για Τορίνο
Η Τορίνο ήθελε μόνο νίκη στην Δανία επί της Κοπεγχάγης για να εξασφαλίσει 100% την παρουσία της στην επόμενη φάση και τα κατάφερε με τον πλέον εμφατικό τρόπο αφού επικράτησε με 1-5. Η ομάδα του Τζανπιέρο Βεντούρα βρέθηκε κοντά και στο Νο1 του γκρουπ αφού το Μπριζ-Ελσίνκι ήταν στο 1-1 μέχρι το 88' αλλά τελικά οι Βέλγοι πήραν το ματς με 2-1 και κράτησαν την πρωτιά. Παρά την μεγάλη σε έκταση νίκη οι Ιταλοί είχαν το χειρότερο ξεκίνημα στο ματς με τον Αμαρτέι να σκοράρει μετά την απίστευτη ασυννενοησία ανάμεσα στους Μορέτι και Γκαστόν Σίλβα (1-0). Η Γκρανάτα δεν άργησε να απαντήσει και εννιά λεπτά αργότερα με βολέ του Μαρτίνες ισοφάρισε σε 1-1. Στο 30' ήρθαν καλά νέα για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Αντονσον είδε απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα στον Μαρτίνες και στο 40' ακόμα καλύτερα όταν ο Ματίας Γιόργκενσεν είδε και αυτός κόκκινη για τράβηγμα στον Αμάουρι στην περιοχή! Ο Ιταλο-βραζιλιάνος πήρε την εκτέλεση και αφού ξεγέλασε τον Αντερσεν έκανε το 1-2. Στην επανάληψη όλα ήταν τυπική διαδικασία, όμως η Τορίνο κόντρα στην ιταλική λογική, έβαλε ακόμα τρία γκολ σε διάστημα 6 λεπτών! Στο 47' ο Μαρτίνες πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με λόμπα μετά την ασίστ του Ελ Καντουρί και δύο λεπτά μετά ο Νταρμιάν έπειτα από σέντρα του Γκαστόν Σίλβα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4. Το τελικό 1-5 έγινε στο 53' από τον Γκαστόν Σίλβα μετά την προσπάθεια του Ελ Καντουρί.

Χαμένη, αλλά 1η η Εβερτον
Η Κρασνοντάρ έκανε την έκπληξη, πέρασε με 1-0 από το «Γκούντισον Παρκ», αλλά κανείς δεν... ασχολήθηκε. Τα Ζαχαρωτά που κατέβηκαν με τα τρίτα δεν μπόρεσαν να πιάσουν απόδοση και δεν είχαν απάντηση στο γκολ του Λαμπόρδε (30'). Οι νικητές παρέμειναν στην 3η θέση και οι ηττημένοι βρέθηκαν στην κλήρωση ως 1οι.

Ανούσια νίκη για Σεβίλλη
Τη στιγμή που η Σεβίλλη νικούσε 1-0 τη Ριέκα με γκολ του Ντένις Σουάρες (20'), η Φέγενορντ σημείωνε στο Βέλγιο τη μεγαλύτερη εκτός νίκη της στην Ευρώπη (0-3 τη Σταντάρ Λιέγης). Αυτό σήμαινε πως η κάτοχος τερμάτισε 2η στον 7ο όμιλο και θα έχει δυσκολότερο έργο στην επόμενη φάση.