Εβιάν - Γκινγκάμπ 2-0

Η Εβιάν επιβλήθηκε δίκαια 2-0 της Γκινγκάμπ, που βυθίζεται όλο και περισσότερο στον πάτο της Ligue 1.

Για ακόμη μία φορά ο Ντάνιελ Βας έκανε τη διαφορά για την Εβιάν. Ο Δανός έδωσε τη λύση, άνοιξε το σκορ και οδήγησε την ομάδα του σε πολύ σημαντική νίκη με 2-0 επί της Γκινγκάμπ, που παραμένει στον πάτο της Ligue 1 και δε λέει να σηκώσει κεφάλι.

Το πρώτο μέρος στο Ανσί ήταν πολύ κακό. Αμφότεροι οι προπονητές αποφάσισαν να δώσουν το βάρος στην άμυνα, με τους γηπεδούχους να δείχνουν μεγαλύτερη όρεξη να επιτεθούν, όμως να βλέπουμε κάποιες μικροευκαιρίες, με τον Μποβιού να χάσει την σημαντικότερη, όταν το μακρινό του σουτ πέρασε λίγο άουτ για τους φιλοξενούμενους. Τα άσχημα ήρθαν στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπενεζέ υπέστη κάταγμα στο χέρι σε έναν ανατριχιαστικό τραυματισμό…

Στην επανάληψη ο Βας πήρε το όπλο του. Ο Δανός με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 59’ έκανε το 1-0 και άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη της Εβιάν. Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Ντουπράζ να έχουν τον έλεγχο μέχρι το τέλος και να καθαρίζουν το παιχνίδι στο 81’. Ο Τόμασον έκανε το γύρισμα από αριστερά, κανένας από τους αμυντικούς της Γκινγκάμπ δεν αποφάσισε να διώξει και ο Νίλσεν από κοντά έκανε το τελικό 2-0.