Ναντ - Σεντ Ετιέν 0-0

Ναντ και Σεντ Ετιέν κόλλησαν στο 0-0 στο «Μποζουάρ» και έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στην 3άδα.

Διάθεση έδειξαν και οι δύο, όμως κανένας δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Η… αιμορραγία της Ναντ εντός έδρας συνεχίστηκε, καθώς τα καναρίνια έμειναν για 4ο σερί ματς χωρίς νίκη στο «Μποζουάρ», μένοντας στο 0-0 με την Σεντ Ετιέν, που στο τέλος έφτασε πιο κοντά στο γκολ.

Ο ρυθμός ήταν καλός από το ξεκίνημα, όμως οι φάσεις λιγοστές. Ο Βενιό απείλησε πρώτος (11’) για τους γηπεδούχους, όμως εκείνοι που έφτασαν πιο κοντά στο πρώτο μέρος ήταν οι στεφανουά. Ο Μονέ-Πακέ προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ναντ και στο 25’ έφτασε μία ανάσα από το 0-1, όταν μετά το πλασέ του η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ριού, με το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο και τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή.

Η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη. Οι παίκτες του Γκαλτιέ έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους, που προσπάθησαν περισσότερο επιθετικά και απείλησαν με αξιώσεις με τους Σέχτερ (56’) και Νκουντού (77’). Ο Ρουφιέ, όμως, ήταν σταθερός και έβγαλε και τα δύο σουτ, με τους στεφανουά να απειλούν στο τέλος. Ήταν η σειρά του Ριού να σώσει τη Ναντ, κάνοντας εντυπωσιακή απόκρουση στην προσπάθεια του Γκραντέλ στο 88’, ενώ στο 90+3’ πρόλαβε τον Χαμουμά, που δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ σωστά από κοντά, για να μείνει το 0-0 μέχρι το τέλος.