Μάλαγα - Βαγεκάνο 4-0

Γιώργος Φραδελάκης

«Πάρτι» από τη Μάλαγα κόντρα στη Βαγεκάνο (4-0), έβαλε τέσσερα... σβηστά και με το τρίτο σερί τρίποντο «βλέπει» εξάδα.

Πολύ ανώτερη η Μάλαγα, έπιασε από το... λαιμό τη Βαγεκάνο και δεν την άφησε να αναπνεύσει. Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν το παιχνίδι οι παίκτες του Χάβι Γκαρσία, που έδειξαν με το καλημέρα τις άγριες διαθέσεις τους κι αν δεν "έσβηναν" τις μηχανές μετά το τέταρτο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, θα βλέπαμε σίγουρα ένα μεγαλύτερο σκορ.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα ο Σαμού, όταν ελίχθηκε ανάμεσα στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και με ένα φανταστικό πλασέ στο "γάμα" του Τόνιο, έκανε το 1-0. Το δεύτερο γκολ ήρθε μόλις ένα τέταρτο αργότερα, με σουτ του Ντάρντεν μέσα από τη μικρή περιοχή μετά την όμορφη ασίστ του Αντούνιες, ενώ το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το τρίτο γκολ από τον Χουάνμι. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 49', με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άμραμπατ, με τους Ανδαλουσιάνους να σκαρφαλώνουν στην 7η θέση και το -1 από την 6η Θέλτα, αντιθέτως τη Βαγεκάνο να μένει 9η.