Σεντ Ετιέν - Τουλούζ 0-1

Η Τουλούζ κατάφερε με γκολ του Μπεν Γιεντέρ (22') να φύγει με μεγάλη νίκη 1-0 από το Σεντ Ετιέν.

Μεστή εμφάνιση για την Τουλούζ, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Σεντ Ετιέν στο «Ζοφρουά Γκισάρ» με σκόρερ ποιόν άλλον, τον Μπεν Γιεντέρ. Οι παίκτες του Καζανοβά κατάφεραν στη μεγαλύτερη διάρκεια να κρατήσουν τους αντιπάλους τους μακριά από τα καρέ του Μπουσέ και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, με τον Τισεράν να χάνει την πρώτη σημαντική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους (15’) και τους Φαν Βολφσβίνκελ και Κορνιέ να μην μπορούν να νικήσουν τον Μπουσέ (21’) στη συνέχεια. Στην επόμενη φάση ήρθε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό ο Μπεν Γιεντέρ έγινε αποδέκτης της μπάλας, πήρε την κόντρα από τον Σαλ και με άψογο τελείωμα έκανε το 0-1!

Δεν πέρασαν παρά λίγα δευτερόλεπτα πριν οι «βιολέ» πλησιάσουν και στο 0-2, με τον Πέσιτς να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 23’, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στους «στεφανουά», που είχαν τεράστια προβλήματα στην τελική πάσα. Η μοναδική ευκαιρία ήρθε στο 32’, όταν ο Κορνιέ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπουσέ για την μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία της Σεντ Ετιέν στο ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στην επανάληψη, όμως απείλησαν σε ελάχιστες περιπτώσεις. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έψαξαν την αντεπίθεση, όμως δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Ο Γκραντέλ είδε το μακρινό του σουτ να περνάει λίγο άουτ (58’), ενώ στο 66’ ο Τρέχο σπατάλησε την μοναδική ευκαιρία της Τουλούζ στην επανάληψη. Ο Λεμουάν απείλησε σε δύο περιπτώσεις μέχρι το τέλος (72’, 78’), όμως τίποτα δεν άλλαξε, με το 0-1 να μένει.