ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπάγερν 0-1

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Η Μπάγερν έφυγε με νίκη 1-0 από την άδεια «Χίμκι Αρένα» επί της ΤΣΣΚΑ και έφτασε τις 100 νίκες στο Champions League.

Η «Χίμκι Αρένα» ήταν άδεια λόγω της τιμωρίας της ΤΣΣΚΑ, όμως οι Μοσχοβίτες και η Μπάγερν προσέφεραν καλό θέαμα και μόνο λόγω της αστοχίας τους το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, σκορ που σαφώς αδικεί τους Βαυαρούς.

Στο πρώτο 45λεπτο χάθηκαν μία ντουζίνα ευκαιρίες. Μουσά (8'), Γκέτσε (9') και Ρόμπεν (11') έχασαν τις πρώτες, με τους γηπεδούχους να παίζουν άμυνα και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να την διασπάσουν. Μιλάνοφ (15') και Αλόνσο (18') είχαν καλές προσπάθειες, πριν η Μπάγερν πάρει το προβάδισμα στο 22'. Στο 21' ο Φερνάντες έκανε αχρείαστο μαρκάρισμα στον Γκέτσε και ο διαιτητής Κόλουμ έδωσε το πέναλτι, με τα ριπλέι πάντως να δείχνουν ότι η ανατροπή έγινε εκτός περιοχής...

Ο Μίλερ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 0-1. Ο κορυφαίος της ΤΣΣΚΑ Ερεμένκο ήταν μέχρι το ημίχρονο η μεγάλη απειλή για τον Νόιερ. Προσπάθησε να τον νικήσει στο 25' και στο 41', με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι στη δεύτερη περίπτωση! Νωρίτερα, Ρόμπεν (26') και Μίλερ (34') δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Ακινφέεβ, ενώ στο 37' ο Νόιερ έσωσε την Μπάγερν στο τετ α τετ με τον Μουσά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τόσιτς από εξαιρετική θέση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ! Το πρώτο μέρος τελείωσε με τους Ρόμπεν, Λεβαντόφσκι και Γκέτσε να μην μπορούν να τελειώσουν σωστά τη φάση στο 45'...

Η εικόνα δεν άλλαξε αρχικά στην επανάληψη, με τους Μουσά (52'), Λεβαντόφσκι (53') και Τόσιτς (54') να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα είχαν τον απόλυτο έλεγχο, ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στα καρέ του Νόιερ. Έπρεπε να φτάσουμε στο τελευταίο 10λεπτο για τις επόμενες ευκαιρίες, με τους Μίλερ (85'), Σακίρι (86') και Πισάρο (90+1') να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Η Μπάγερν έγινε η 4η ομάδα μετά τις Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που φτάνει τις 100 νίκες στο Champions League.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Λιονίντ Σλούτσκι): Ακινφέεβ, Σενίκοβ, Β. Μπερεζούτσκι, Α. Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Φερνάντες, Νάτχο (66' Ντουμπία), Ερεμένκο, Μιλάνοφ, Τόσιτς (79' Εφρέμοβ), Μουσά

Μπάγερν (Πεπ Γκουαρδιόλα): Νόιερ, Λαμ, Μπενάτια, Ντάντε, Μπερνάτ, Αλάμπα, Τσάμπι Αλόνσο, Μίλερ, Γκέτσε (77' Σακίρι), Ρόμπεν (81' Ραφίνια), Λεβαντόφσκι (90' Πισάρο)