Γκινγκάμπ - Μετς 0-1

Νέα ήττα για την Γκινγκάμπ, που ηττήθηκε 1-0 εντός έδρας από την Μετς και έμεινε στην προτελευταία θέση.

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Γκινγκάμπ, που γνώρισε την ήττα με 1-0 εντός έδρας από την Μετς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως εκείνοι που έφτασαν στο γκολ ήταν οι φιλοξενούμενοι. Στην πρώτη τους ευκαιρία έκαναν το 0-1, όταν μετά από κόρνερ του Νγκακότο ο Μπουσμάν με εκπληκτικό τελείωμα στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σαμασά.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, όμως πέρα από ένα σουτ του Μαλουντά στο 40' δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στην ισοφάριση. Η κατοχή ξεπέρασε το 60% στην επανάληψη (ασυνήθιστο για την Ligue 1), όμως ευκαιρίες της προποκής δεν χάθηκαν, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος και τους παίκτες του Γκουβερνέκ να προβληματίζουν και πάλι.