Λανς - Σεντ Ετιέν 0-1

Μεγάλη νίκη για την Σεντ Ετιέν, που με γκολ του Λεμουάν στο τέλος, επιβλήθηκε 1-0 της Λανς και έπιασε κορυφή.

Παρά τις σημαντικές απουσίες και την κούραση από το ταξίδι στο Αζερμπαϊτζάν πριν από λίγες ημέρες, η Σεντ Ετιέν κατάφερε να φύγει με νίκη 1-0 από το «Λικόρν» επί της Λανς και να πιάσει τις Μπορντό και Μαρσέιγ στην κορυφή της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και μέχρι το μισάωρο είχαν χάσει 3 πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 11’ ο Πογκμπά παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ Κουλιμπαλί (17’) και Μπάαλ (26’) δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Ρουφιέ. Τελικά, το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο, με τους παίκτες του Γκαλτιέ να περιορίζονται σε ρόλο κομπάρσου.

Οι «λανσουά» δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τον ίδιο ρυθμό στην επανάληψη και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, φτάνοντας μία ανάσα στο γκολ στο 58’, όταν το σουτ του Ταμπανού σταμάτησε στο δοκάρι. Σιγά-σιγά οι «στεφανουά» πήραν τα πάνω τους, Μονέ-Πακέ και Φαν Βολφσβίνκελ ανέβασαν ταχύτητα και στο 82’ ήρθε το χρυσό γκολ με τον Λεμουάν. Μέχρι το τέλος, μάλιστα, ο Γκραντέλ θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις (87’, 90’) να είχε τελειώσει τα πάντα, όμως έστω και έτσι η Σεντ Ετιέν κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος.