Λιλ - Μονπελιέ 0-0

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Η Λιλ κυριάρχησε, έχασε πολλές ευκαιρίες, όμως στο τέλος η Μονπελιέ έφυγε με τον βαθμό (0-0) από το «Μετροπόλ».

Η Λιλ έχασε την ευκαιρία να βρεθεί ξανά στην κορυφή, καθώς έμεινε στο 0-0 με την Μονπελιέ. Οι παίκτες του Ζιράρ κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος, όμως δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα του σταθερού Ζουρντρέν.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Οι «λιλουά» πίεσαν, έπαιξαν τους αντιπάλους τους στο μισό γήπεδο, όμως τα χάλασαν στην τελική προσπάθεια. Πολλά τα σουτ, αρκετές οι ευκαιρίες με καλύτερες εκείνες των Ντελαπλάς (24’) και Μέντες (27’), όμως με κάποιον τρόπο το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι επισκέψεις των φιλοξενούμενων στα καρέ του Ενιεάμα ήταν πιο συχνές, όμως ούτε οι παίκτες του Κουρμπίς είχαν καθαρό μυαλό στα τελειώματα. Μοντάνιο (58’) και Τιενέ (60’) έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες για την Μονπελιέ, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος, καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να παίξουν στο ίδιο υψηλό τέμπο.