Εβιάν - Μαρσέιγ 1-3

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Ο Ζινιάκ σκόραρε στα 20" και η Μαρσέιγ έφυγε με νίκη 3-1 από το Ανσί επί της Εβιάν.

Τρίτη νίκη στη σειρά για την Μαρσέιγ, που δείχνει βελτιωμένη αγώνα με αγώνα. Ο Ζινιάκ σκόραρε με το… καλησπέρα και οι παίκτες του Μπιέλσα κυριάρχησαν από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, για να φύγουν με τη νίκη 3-1 από το Ανσί επί της Εβιάν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Μασσαλούς, καθώς με τη… σέντρα έφτασαν στο γκολ. Ο Φανί έβγαλε την μπαλιά στον κενό χώρο και ο Ζινιάκ με εκπληκτικό τελείωμα έκανε το 0-1 στο 20 δευτερόλεπτο! Οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, απειλήθηκαν ελάχιστα και κρατούσαν με άνεση το προβάδισμα.

Η καλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε με το μακρινό σουτ του Καμούς, πριν ο Ιμπουλά τελειώσει τα πάντα από νωρίς. Ο Γάλλος μέσος έκανε ξαφνικά το μακρινό σουτ στο 44’ και η μπάλα αφού βρήκε στον Μενσά κατέληξε στα δίχτυα του Λερουά, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τον Αγιού να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 49’ και τον Τοβάν να κάνει και το 0-3 στο 63’ μετά από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Παγιέ. Οι Μασσαλοί δεν χρειάστηκε να ανεβάσουν ταχύτητα και ακόμη και αν για μεγάλα διαστήματα έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους, εκείνοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3 με κεφαλιά του Νσικουλού στο 2’ των καθυστερήσεων.