Μετς - Λιόν 2-1

Η Λιόν κατάφερε να χάσει ένα δικό της ματς, με την Μετς να κάνει την ανατροπή και να φτάνει στην πρώτη της νίκη (2-1).

Η Λιόν κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και όμως κατάφερε να χάσει στο τέλος με 2-1 από την Μετς, που έφτασε στην πρώτη της νίκη. Ο Φουρνιέ έκανε κάποιες αλλαγές, όμως οι παίκτες του αυτή τη φορά υστέρησαν στην τελική προσπάθεια.

Οι «λιονέ» κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες. Η πρώτη και μοναδική ευκαιρία, πάντως, χάθηκε με τον Μάιγκα (24’) για τους γηπεδούχους, πριν ο Εμβουεμπά (38’) απειλήσει με αξιώσεις για τους φιλοξενούμενους, που είχαν τον έλεγχο και ήταν πιο επιθετικοί. Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Λακαζέτ έκανε το σουτ, ο Καρασό βρήκε όσο έπρεπε και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους παίκτες του Φουρνιέ να έχουν την υπεροχή και να ψάχνουν το γκολ. Τελικά, το βρήκαν στο 68’, όταν αρχικά ο Καρασό έβγαλε το σουτ του Φερί, όμως η μπάλα πήγε ξανά στον νεαρό μέσο, που έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Λακαζέτ, ο οποίος έκανε το 0-1! Όλα έδειχναν ότι η Λιόν θα φτάσει στη νίκη, όμως ξαφνικά οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 82’, όταν ο Φερί έκανε ανόητο πέναλτι στον Σαρ και ο Νγκμπακότο δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους «λιονέ», οι παίκτες του Καρτιέ βγήκαν στην αντεπίθεση στο 86’ και με… κάποιο τρόπο η μπάλα έφτασε μετά από κόντρα στον Φαλκόν, που με κεφαλιά ψαράκι προ κενής εστίας έκανε το τελικό 2-1!