Ηρακλής-Νίκη Βόλου 1-0

Μεγάλη νίκη που τον βάζει εκ νέου στο κόλπο της ανόδου, πήρε επί της Νίκη Βόλου ο Ηρακλής στο Καυτανζόγλειο με 1-0.

Ο Ηρακλής επικράτησε 1-0 της Νίκης Βόλου στην Θεσσαλονίκη και μπαίνει και πάλι δυνατά στο κόλπο για άνοδο στην Σούπερ Λίγκα. Από την άλλη, η ομάδα της Βόλου έπεσε από την κορυφή, μετά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 5ο λεπτό είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τον Ζαχόρα να κάνει μία πανέμορφη σέντρα-σουτ, καθώς είδε τον Χουάντερσον εκτός εστίας, με την μπάλα όμως να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Έξι λεπτά μετά, ήταν η σειρά της Νίκης Βόλου να απαντήσει, με τον Σουλίδη να κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω. Από εκεί και πέρα υπήρξε ένας μονόλογος της Νίκης Βόλου, η οποία έχασε τρεις ευκαιρίες σε διάστημα 15 λεπτών με τους Σαββίδη, Ανιέτε και Τζιώρα, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Νίκη στο 59' απάντησε στο δοκάρι του Ηρακλή στην αρχή του ματς, με δικό της δοκάρι, όταν μετά από πανέμορφη ενέργεια του, ο Ανιέτε, με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Χουάντερσον. Πριν καλά καλά καταλάβουν οι φιλοξενούμενοι τι έχασαν, ο Ηρακλής κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σιατραβάνη ξεπερνά τον Γιώτα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αποστολίδη...

Μετά από αυτό το τέρμα η Νίκη φαινόταν να τα έχει χαμένα στον αγωνιστικό χώρο και έτσι δεν κατάφερε να απειλήσει σε καμία στιγμή με ισοφάριση τον Ηρακλή. Στο 81', μετά από ένταση εντός αγωνιστικού χώρου, ο Ματσούκας είδε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας τον «γηραιό» με 10 παίκτες για τα τελευταία δέκα λεπτά. Σε αυτά ωστόσο, τα νεύρα ήταν έντονα, ειδικά για τους φιλοξενούμενους που έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να πάρει το σπουδαίο αυτό τρίποντο και να μένει ζωντανός στην διεκδίκηση της ανόδου, με την Νίκη Βόλου πλέον να πέφτει στην τρίτη θέση...

Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Παπαστεριανός, Τσιλιανίδης (90+1' Κουρούπης), Λίμα, Σιατραβάνης (74' Παληγεώργος), Κοντοδήμος, Ιντζόγλου, Ζάχορα (90+5' Κουρδάκης), Ματσούκας, Σαββίδης

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ακασού (66' Ζουλιώτης), Σοϊλέδης, Γιώτας, Ρεπετσάς, Πινέϊρο, Σουλίδης, Ρονκάτο (86' Γκότοβος), Ισάακ (61' Μανουσάκης), Ανιέτε, Τζιώρας