Μίλαν - Βερόνα 1-0

Παναγιώτης Παλλαντζάς

Το πέναλτι του Μπαλοτέλι στο 82' έδωσε στη Μίλαν τη νίκη (1-0) επί της Βερόνα, στο ντεμπούτο του Κλάρενς Ζέεντορφ στον πάγκο.

Εχοντας παραλάβει καμένη γη από τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, ο Ζέεντορφ ξέρει -και το είπε πρώτος από όλους- ότι όλοι στη Μίλαν θα πρέπει να δουλέψουν πάρα πολύ για να στρώσει το πράγμα. Η πολλή δουλειά σημαίνει και πολύ χρόνο οπότε φυσιολογικά κανείς δεν περίμενε να δει τους Ροσονέρι να κρύβουν την μπάλα κόντρα στη Βερόνα -για την οποία ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά ο Βαγγέλης Μόρας- και να προσφέρουν θέαμα.

Οι Μιλανέζοι έδειξαν στο πρώτο ημίωρο να έχουν διάθεση για τρέξιμο αλλά αυτό από μόνο του, φυσικά, δεν έφτανε... Η μπάλα δεν έφτανε σχεδόν ποτέ με ορθολογικό τρόπο στον Μπαλοτέλι, τα λάθη γίνονταν εύκολα από ένα σημείο κι έπειτα και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο έγιναν μόνο δύο σουτ, από τον Μπαλοτέλι, προς την εστία των Βερονέζων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερο... θάρρος και όσο περνούσε η ώρα υπενθύμιζαν στη Μίλαν ότι μπορούν να της κάνουν τη ζημιά, με τον Ρόμουλο από δεξιά να κάνει συνεχώς κούρσες και να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα των Ροσονέρι. Η καλύτερη ευκαιρία, όμως, ήταν για τους γηπεδούχους στο 68' καθώς ο Ρομπίνιο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Ράφαελ που απλά παρακολουθούσε...

Ο Ζέεντορφ, που είχε βάλει νωρίτερα τον Μπίρσα αντί του Χόντα, έριξε στο ματς και τον Πετάνια αντί του Ρομπίνιο, με τη Βερόνα να κρατάει χωρίς να κινδυνεύει το 0-0, την ώρα που ο Μπαλοτέλι προκαλούσε δυσαρέσκεια στις εξέδρες κάθε φορά που δεν κατάφερνε να κοντρολάρει την μπάλα.

Στο 82', πάντως, ο Super Mario προκάλεσε πανηγυρισμούς με το 1-0 από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κακά μετά το μαρκάρισμα του Γκονζάλες. Στα λεπτά που απέμεναν η Βερόνα βγήκε μπροστά, κέρδισε διαδοχικά κόρνερ και προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά η Μίλαν κράτησε τους τρεις βαθμούς και έχει την ευκαιρία να ηρεμήσει λίγο, μετά από όσα έγιναν τις προηγούμενες μέρες με την απίθανη ήττα στη Σασουόλο.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Σάββατο (18/1)

Ρόμα-Λιβόρνο 3-0 (6' Ντέστρο, 36' Στρούτμαν, 78' Λιάγιτς)
Γιουβέντους-Σαμπντόρια 4-2 (18',41' πεν. Βιντάλ, 24' Γιορέντε, 78' Πογκμπά-38' αυτ. Μπαρτσάλι, 70' Γκαμπιαντίνι)
Κυριακή (19/1)
Ουντινέζε-Λάτσιο 2-3 (8' πεν. Ντι Νατάλε, 68' Μπαντού-63' πεν. Καντρέβα, 82' αυτ. Λατσάρι, 90' Ερνάνες)
Αταλάντα-Κάλιαρι 1-0 (68' Μποναβεντούρα)
Μπολόνια-Νάπολι 2-2 (37', 90' Μπιάνκι-63' πεν. Ιγκουαΐν, 80' Καγιεχόν)
Κατάνια-Φιορεντίνα 0-3 (25' Φερνάνες, 28',41' Μάτρι)
Κιέβο-Πάρμα 1-2 (15' Παλόσκι-28' Κασάνο, 94' Λουκαρέλι)
Τζένοα-Ιντερ 1-0 (83' Αντονέλι)
Σασουόλο-Τορίνο 0-2 (25' Ιμόμπιλε, 49' Μπρίγκι)
Μίλαν-Βερόνα 1-0 (82' πεν. Μπαλοτέλι)