Ξεφεύγει η Ζενίτ (vids)

Όλοι... δούλεψαν για την Ζενίτ, που έφυγε με νίκη 3-0 από το Τομσκ επί της Τομ και είναι στο +5 στην κορυφή.

Η Ζενίτ γνώριζε ότι με νίκη θα μπορούσε να ξεφύγει στην κορυφή και οι παίκτες του Σπαλέτι φρόντισαν να αποδείξουν ότι θέλουν να επιστρέψουν στους τίτλους, φεύγοντας εύκολα με νίκη 3-0 από το Τομσκ επί της Τομ. Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να δείξουν από το ξεκίνημα τις προθέσεις τους, μπήκαν δυνατά, πίεσαν και έφτασαν στο γκολ στο 18’. Ο Ντάνι έκλεψε την μπάλα, άφησε στον Αρσάβιν, εκείνος έδωσε ωραία ασίστ στον Χουλκ, που άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι δεν κλείστηκαν, προσπάθησαν για το γκολ, είχαν κάποιες καλές στιγμές, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Λοντίγκιν. Πορτνιάκιν (24’) και Πάντσενκο (29’) είχαν καλές τελικές προσπάθειες, όμως οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με άνεση το μηδέν. Η διαφορά ποιότητας στην επίθεση ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής, με τον Ντάνι να τελειώνει το παιχνίδι στο 41’, όταν μετά από ωραία κίνηση και σουτ του Χουλκ στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσεμπάνου, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-2.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σπαλέτι κατέβασαν στροφές, έδωσαν χώρο και έπαιξαν στην αντεπίθεση. Σορόκιν (48’) και Γκόλισεβ (57’) δεν κατάφεραν να μειώσουν, ενώ μετά την ευκαιρία του Ντάνι (61’) η Ζενίτ έφτασε και σε 3ο γκολ στο 64’. Μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό των Αρσάβιν, Ντάνι και Βίτσελ ο τελευταίος έκανε το τελικό 0-3. Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να συνεχίζουν χωρίς αποτέλεσμα τις προσπάθειές τους για γκολ, χωρίς να αλλάξει τίποτα μέχρι το τέλος.

Τομ Τομσκ (Βασίλι Μπασκάκοβ): Τσεμπάνου, Μιλάνοβ, Γίρανεκ, Ομελιάντσουκ, Αραβίν, Μπασκίροβ (65' Κομκόβ), Κισένκοβ, Γκόλισεβ, Πάντσενκο (75' Αστάφιεβ), Σορόκιν (56' Ιγκνατόβιτς), Πορτνιάγκιν

Ζενίτ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Λοντίγκιν, Σμόλινκοβ, Χούμποτσαν, Λόμπαρτς (46' Νέτο), Κρισίτο, Βίτσελ, Ζιριάνοβ (73' Τίμοσιουκ), Σάτοβ, Αρσάβιν, Ντάνι (80' Μπουχάροβ), Χουλκ

Ανεβαίνει η Ντιναμό
Ο Νταν Πετρέσκου οριοθέτησε τον στόχο της φετινής Ντιναμό στην έξοδο στην Ευρώπη μετά τις πολλές μεταγραφές την τελευταία στιγμή, όμως οι Μοσχοβίτες δείχνουν ικανοί να διεκδικήσουν ακόμη περισσότερα. Η Ντιναμό έφυγε με μεγάλη νίκη 2-0 από την MS Αρένα επί της ΤΣΣΚΑ, που βρίσκεται σε κρίση, και πλησίασε στο -4 από την 2η θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Η ποιότητα του παιχνιδιού ήταν μετριότατη στην Μόσχα, με τις ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες. Ο μοναδικός που απειλούσε για τους γηπεδούχους ήταν ο Χόντα, όμως και αυτός μόνο με μακρινά σουτ, τα οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα να… αναχαιτίσει ο Σούνιν. Οι καλύτερες στιγμές του Ιάπωνα ήταν στο 12’ και στο 45’, με τον Κοκόριν να χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο στο 15’ και τον Ακινφέεβ να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ. Οι μπλε είχαν την κατοχή, οι παίκτες του Σλούτσκι προσπαθούσαν να είναι πιο επιθετικοί και το 0-0 στο ημίχρονο ήταν απόλυτα φυσιολογικό…

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με τη μόνη διαφορά ότι οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και έφτασαν στο γκολ στο 57’, όταν ο Νομπόα με πολύ ωραίο πλασέ εκτός περιοχής έστειλε αρχικά την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του Ακινφέεβ για το 0-1! Ο Σλούτσκι έριξε στο παιχνίδι τον Βιτίνιο, όμως και πάλι οι παίκτες του ήταν χωρίς ιδέες και φαντασία στην επίθεση. Οι παίκτες του Πετρέσκου κρατούσαν με άνεση το προβάδισμα και στο 89’ τελείωσαν το παιχνίδι, όταν έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ντενίσοβ έβγαλε ωραία ασίστ στον Κοκόριν και εκείνος έκανε το τελικό 0-2 με το 5ο του γκολ σε 6 παιχνίδια φέτος.

ΤΣΣΚΑ (Λιονίντ Σλούτσκι): Ακινφέεβ, Ναμπάμπκιν, Ιγκνασέβιτς, Α. Μπερεζούτσκι, Σενίκοβ, Ελμ (73' Μιλάνοβ), Βέρνμπλουμ, Τσίμπερ, Τόσιτς, Χόντα (65' Βιτίνιο), Μουσά

Ντιναμό (Νταν Πετρέσκου): Σούνιν, Γουίλκσιρ, Ντάγκλας, Γκράνατ, Λόμιτς, Ντενίσοβ, Νομπόα, Ιόνοβ (85' Κασάεβ), Τζούτζακ, Βορόνιν (76' Γιουσουπόβ), Κοκόριν (90' Τζιτζιούν)

Όλα μηδέν στην… εξορία
Η Σπαρτάκ υποδέχθηκε την Τέρεκ στο… Γιεκατερίνενμπουργκ, καθώς στην Μόσχα δεν υπήρχε ούτε ένα γήπεδο που να πληροί τις προϋποθέσεις για την διεξαγωγή του αγώνα… Περισσότεροι από 100 οπαδοί έκαναν το ταξίδι των 1.700 χιλιομέτρων περίπου, για να δουν την ομάδα τους, όμως φυσιολογικά το γήπεδο έμοιαζε άδειο. Το παιχνίδι ήταν κάκιστο, με τους παίκτες του Κάρπιν να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όμως να μην μπορούν με τίποτα να φτάσουν στο γκολ.

Οι Τσετσένοι έπαιξαν πρωτίστως για το μηδέν, όμως απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις στην αντεπίθεση. Λεζέρ (16’) και Αΐλτον (32’) έχασαν καλές ευκαιρίες, ενώ έπρεπε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για να δούμε την πρώτη καλή στιγμή για τους Μοσχοβίτες, με την κεφαλιά του Μοβσισιάν να περνάει ελάχιστα άουτ (45+1’). Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο, όμως οι ευκαιρίες ήταν ακόμη λιγότερες… Εζμπιλίζ (51’) και Χουράδο (68’) έχασαν τις καλύτερες σε ένα παιχνίδι που κανένας δεν πρόκειται να θυμάται…

Σπαρτάκ (Βαλέρι Κάρπιν): Πισικόβ, Κομπάροβ, Μακέεβ, Ινσουαράλδε, Παρσιβλιούκ, Σέλστρεμ, Γκλουσακόβ, ΜακΓκίντι, Εζμπιλίζ (76’ Γιάκοβλεβ), Χουράδο, Μοβσισιάν

Τέρεκ (Γιούρι Κράσνοζαν): Γκοροντόβ, Τεμνίκοβ, Φερέιρα, Ογιάλα (63’ Ράντκοβ), Ουτσίεβ, Ιβανόβ, Αντίλσον, Αϊσάτι (72’ Μαουρίσιο), Λεζέρ (68’ Μπόκιλα), Κανού, Αΐλτον