Την... σκότωσε στην αντεπίθεση! (vid)

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Η Λοκομοτίβ πήρε μεγάλη νίκη 3-1 επί της Ντιναμό με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάμε Εντόι, που πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ (0-1).

Είναι πραγματικά άξιο αναφοράς το πόσο μπορεί να αλλάξει μία ομάδα με τον κατάλληλο άνθρωπο στον πάγκο. Η Λοκομοτίβ από… λούζερ εξελίσσεται σε ισότιμο ανταγωνιστή του τίτλου και έστω και αν είναι νωρίς ακόμα στη σεζόν, τα σημάδια είναι εμφανή. Η «ατμομηχανή», λοιπόν, έφυγε με μεγάλη νίκη 3-1 από την «Χίμκι Αρένα» επί της Ντιναμό και συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Κούτσουκ ήταν οι Αμπάεβ (ακόμη και αν φέρει ευθύνη στο γκολ του Νομπόα) και Εντόι, που πέτυχε το πρώτο γκολ και κέρδισε το πέναλτι για το δεύτερο.

Το πρώτο 45λεπτο δεν ήταν καθόλου καλό. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν ρυθμό, απείλησαν ελάχιστα και έστω και αν είχαν την κατοχή, εκείνοι που είχαν τον έλεγχο ήταν οι φιλοξενούμενοι. Λόμις (2’) και Βορόνιν (41’) είχαν τις καλύτερες στιγμές για την Ντιναμό, ενώ για την Λοκομοτίβ είχαμε μόνο κάποιες μικροευκαιρίες. Η φάση του 43’, πάντως, θα συζητηθεί πολύ, καθώς ο Βορόνιν βρήκε δίχτυα, όμως ο… αμφιλεγόμενος διαιτητής Καρασιόβ, που έχει κάνει πολλά λάθη τον τελευταίο καιρό, το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ στον Τζούριτσα. Τα ριπλέι έδειξαν ότι δεν υπήρχε απολύτως τίποτα και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 0-0.

Στην επανάληψη όλα άλλαξαν, με το παιχνίδι να παίρνει τρελό ρυθμό. Ο Σαμέντοβ (50’) έδειξε τις προθέσεις των φιλοξενούμενων, που στο 51’ πήραν το προβάδισμα με εκπληκτικό σουτ του Εντόι από τα 25 μέτρα! Οι παίκτες του Κούτσοκ ήταν πολύ επικίνδυνοι στην αντεπίθεση, όμως μετά το γκολ ήταν οι σειρά των παικτών του Πετρέσκου να πιέσουν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν πολύ γρήγορα. Στο 58’ ο Αμπάεβ έκανε λάθος έξοδο μετά την σέντρα του Λόμιτς από αριστερά και ο Νομπόα από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσα!

Μετά την ευκαιρία με τον Τζούριτσα για την Λοκομοτίβ (65’), άρχισε ένα κρεσέντο χαμένων ευκαιριών για την Ντιναμό. Κοκόριν (65’), Νομπόα (67’) και Ντενίσοβ (69’) έφτασαν πολύ κοντά στο 2-1, όμως ο Αμπάεβ κρατούσε με νύχια και με δόντια το 1-1. Στο 70’ ο Εντόι προειδοποίησε και στο 72’ έφυγε στην αντεπίθεση για να ανατραπεί από τον Ντάγκλας οριακά εντός περιοχής και ο Καρασιόβ να δώσει το πέναλτι, δείχνοντας παράλληλα και απευθείας κόκκινη στον Βραζιλιάνο! Ο Σαμέντοβ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για να κάνει το 1-2 και να… πληγώσει την πρώην ομάδα του!

Οι γηπεδούχοι φυσικά δεν τα παράτησαν, είδαν τον Αμπάεβ να βγάζει εκπληκτικά το φάουλ του Τζούτζακ στο 78’ και να μπλοκάρει εύκολα το τακουνάκι του Κοκόριν στο 82’, ενώ το πολύ καλό σουτ του Σμόλοβ πέρασε άουτ (89’), με τον χρόνο να κυλάει υπέρ της Λοκομοτίβ. Τελικά, με τους παίκτες του να έχουν βγει στην επίθεση για την ισοφάριση, ο Τκατσιόβ στην αντεπίθεση έκανε το τελικό 1-3 στο 3 και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ντιναμό (Νταν Πετρέσκου): Γκαμπούλοβ, Λόμις, Ντάγκλας, Γκράνατ, Γουίλκσιρ, Ντενίσοβ (81' Σμόλοβ), Νομπόα, Ιόνοβ (76' Σάμπα), Τζούτζακ, Βορόνιν (89' Κουράνι), Κοκόριν

Λοκομοτίβ (Λιονίντ Κούτσουκ): Αμπάεβ, Σίσκιν, Τζούριτσα, Τσόρλουκα, Ντενίσοβ, Ντιαρά (70' Τιγκόρεβ), Ταρασόβ, Σαμέντοβ (90' Τκατσιόβ), Μπουσουφά, Ομπίνα (46' Μαϊκόν), Εντόι