Ντόρτμουντ - Γκλάντμπαχ 6-1

Ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε χατ τρικ και η Ντόρτμουντ διέλυσε με 6-1 τη Γκλάντμπαχ εντός έδρας! Στο +3 από Μπάγερν οι Βεστφαλοί.

Μπορεί η Ντόρτμουντ να δέχθηκε το πρώτο γκολ της στη σεζόν (έπειτα από 516 αγωνιστικά λεπτά), ωστόσο το γεγονός αυτό δεν την επηρέασε, αφού διέλυσε με 6-1 τη Γκλάντμπαχ και βρέθηκε στο +2 από τη Χοφενχάιμ! Παράλληλα, για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Bundesliga η Ντόρτμουντ έχει 16 πόντους και +18 διαφορά τερμάτων. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν κι έστειλαν απειλητικά μηνύματα με τον Ομπαμεγιάνγκ. Στο 28' ο Γκαμπονέζος μοίρασε και ο Φίλιπ πέτυχε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα, με τον ίδιο σκόρερ, αλλά από πάσα του Τόλιαν. Τα κενά στην άμυνα της Γκλάντμπαχ ήταν τεράστια και στο 45' ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε το 3-0! Ο Γκαμπονέζος ήταν on fire και στο 49' σημείωσε το 4-0! Η Ντόρτμουντ έκανε ό,τι ήθελε στο ματς και στο 62ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε χατ τρικ. Ηταν το 11ο του τέρμα σε εννέα διαχοχικά παιχνίδια στη χρονιά! Ο Στιντλ σημείωσε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 79' ο Βάιγκλ διαμόρφωσε το 6-1 με το πρώτο του τέρμα στη Bundesliga σε 62 παιχνίδια. Ετσι, η Ντόρτμουντ έφτασε τα 41 σερί ματς εντός έδρας ματς χωρίς ήττα

Боруссия Д - Боруссия М 6:1 от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.