Γιουβέντους - Φιορεντίνα 1-0

Ο Μαξ Αλέγκρι έκανε αρκετές αλλαγές, όμως η Γιουβέντους βρήκε τον τρόπο να νικήσει 1-0 την Φιορεντίνα, που έπαιξε για 30 λεπτά με δέκα παίκτες και να κάνει το 5x5 στην Serie A.

Οι μεγαλύτερες διοργανώσεις στη Vistabet. Παίξε νόμιμα με προσφορά ημέρας* στο Μόλντε – Λίλεστρομ. *Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις (21+).

Μερικές μέρες μετά την εκτός έδρας νίκη στην Σασουόλο, η Γιούβε παρουσιάστηκε ανανεωμένη και παρότι ζορίστηκε πολύ για 45 λεπτά, η ποιότητά της και η κόκκινη της Φιορεντίνα τη βοήθησαν να πάρει ένα ακόμα τρίποντο. Οι Τορινέζοι, που θα υποδεχθούν τον Ολυμπιακό σε μία εβδομάδα στο Champions League, έφτασαν στο απόλυτο στο ξεκίνημα, όμως ο Πάουλο Ντιμπάλα δεν συνέχισε το σερί στο σκοράρισμα.

Στο 9' ο on-fire, Πάουλο Ντιμπάλα, εκτέλεσε το φάουλ από καλή, θέση, η μπάλα πέρασε από το τείχος, όμως πέρασε έξω από την εστία του Σπορτιέλο. Η Γιουβέντους ήταν περισσότερο χρόνο στο αντίπαλο μισό, όμως η Φιορεντίνα στεκόταν πολύ καλά και ο Σιμεόνε στην κόντρα δεν βρήκε για λίγο τον Κιέζα, ενώ το σουτ του Ιγουαΐν κονταρίστηκε και έφυγε έξω. Το πρώτο μέρος δεν είχε να δώσει κάτι άλλο, με την Φιορεντίνα να έχει στο 25' φάουλ του Βερετού από το ημικύκλιο, ψηλά.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους Bianconeri καθώς στο 52' ο Κουαδράδο έκανε τη σέντρα από δεξιά, η άμυνα των Viola κόλλησε και ο Μάντζουκιτς από το δεύτερο δοκάρι δεν αστόχησε με κεφαλιά (1-0). Στο 66' τελείωσαν ουσιαστικά όλα καθώς ο Μπαντέλι είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ματουιντί και παρότι το πέναλτι που είχε δοθεί μετατράπηκε σωστά μέσω VAR σε φάουλ, η Γιούβε απέκτησε σημαντικό προβάδισμα το οποίο διαχειρίστηκε. Στο 68' ο Μάντζουκιτς δεν κατάφερε από κοντά να κάνει doppietta και στο 85' ο Πιάνιτς έκανε το σουτ αλλά ο Σπορτιέλο κράτησε ως τελικό το 1-0.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ασαμόα, Ρουγκάνι, Μπαρτσάλι, Μπετανκούρ, Στουράρο (92' Λιχτστάινερ), Ματουιντί, Κουαδράδο (82' Μπερναρντέσκι), Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (75' Πιάνιτς), Ιγουαΐν.

Φιορεντίνα (Στέφανο Πιόλι): Σπορτιέλο, Αστόρι, Πετσέλα, Μπιράγκι, Λαουρινί (51' Γκασπάρ), Μπαντέλι, Βερετού, Μπενάσι (61' Ντίας), Κιέζα, Τερό (69' Σάντσες), Σιμεόνε.