Αμβούργο - Ντόρτμουντ 0-3

Η Ντόρτμουντ πέρασε με νίκη 3-0 από το Αμβούργο και βρίσκεται μόνη στην κορυφή μετά την ισοπαλία του Αννόβερου. Μεγάλη ανατροπή η Χόφενχαϊμ, ήττα για Λεβερκούζεν.

Βιγιαρεάλ – Εσπανιόλ με επιστροφή στοιχήματος*, αν ο Μπακαμπού σκοράρει το πρώτο γκολ. *Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις (21+).

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ντόρτμουντ στο Αμβούργο και έφυγε με νίκη 3-0, που την αφήνει μόνη πρώτη στην κορυφή της Bundesliga. Οι Βεστφαλοί, μάλιστα, δεν έχουν δεχθεί ακόμα γκολ, χαρίζοντας ένα ρεκόρ στον προπονητή τους, που έγινε ο πρώτος προπονητής που το καταφέρνει στα πρώτα πέντε του παιχνίδια στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, αλλά αυτό κράτησε για τα πρώτα 10’, πριν οι φιλοξενούμενοι ανεβάσουν ταχύτητα και τελικά πάρουν το προβάδισμα στο 24’. Ο Καγκάβα βρέθηκε στην περιοχή έπειτα από ένα κόρνερ και με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι Δεινόσαυροι προσπάθησαν να απαντήσουν, έπαιξαν γρήγορα, έκαναν επιθέσεις, αλλά κανένας δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπούρκι. Ο ρυθμός ήταν καλός, όμως το 0-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Βεστφαλοί μπήκαν παθητικά, αλλά το Αμβούργο δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και τα πάντα τελείωσαν στο 63’, όταν ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το 0-2. Οι παίκτες του Γκίζντολ δεν είχαν ψυχολογία, οι Βεστφαλοί κυριάρχησαν, έχασαν ευκαιρίες και έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Πούλισιτς στο 79’ για το τελικό 0-3.

Αμβούργο (Μάρκους Γκίζντολ): Ματένια, Σακάι (48’ Ντάγκλας), Μαβράι, Παπαδόπουλος, Ντίκμαϊερ, Γιουνγκ, Σαλίχοβιτς (70’ Βάλσμιντ), Γουάλας, Χόλτμπι, Χαν, Γουντ (Γιάνιτσιτς)

Ντόρτμουντ (Πέτερ Μποσζ): Μπούρκι, Πίσεκ, Παπασταθόπουλος, Τοπράκ, Ζαγκαντού (84’ Λάρσεν), Σαχίν, Καγκάβα (66’ Νταούντ), Κάστρο, Πούλισιτς, Γιαρμόλενκο (67’ Φίλιπ), Ομπαμεγιάνγκ

Γράφει ιστορία το Αννόβερο
Δεν υπάρχει αυτό που ζει το Αννόβερο, καθώς μετά το 1-1 στην Φράιμπουργκ, τρέχει το καλύτερο ξεκίνημά του στην Μπουντεσλίγκα στις πέντε πρώτες αγωνιστικές. Οι νεοφώτιστοι μαζί με το περσινό φίνις τρέχουν αήττητο 15 αγωνιστικών (10 νίκες) και έτσι βρίσκονται στην τετράδα, ενώ την προηγούμενη αγωνιστική ήταν για πρώτη φορά ever στην κορυφή. Και εκεί θα μπορούσε να ήταν ακόμα, καθώς στο 65' προηγήθηκε με το τέταρτο φετινό του καυτού Χάρνικ, αλλά στο 83΄' δέχτηκε την ισοφάριση από τον Πέτερσεν.

Τεράστια ανατροπή η Χόφενχαϊμ
Η Χόφενχαϊμ βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Μάιντς στο 16’, αλλά κατάφερε για πρώτη φορά από το 2009 να γυρίσει τέτοιο σκορ και έφυγε με νίκη 3-2 στις καθυστερήσεις! Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό για τους mainzer, με τους Λάτσα (6’) και Μούτο (16’) να κάνουν από νωρίς το 2-0. Τα πάντα έδειξαν να τελειώνουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 23’, όταν ο Αμίρι με σουτ στην κίνηση μείωσε στο 2-1 και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 1’ των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με ωραία κεφαλιά του Βάγκνερ. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό στην επανάληψη, τα νεύρα ήταν πολλά, όπως και τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα πάντα κρίθηκαν στο 2’ των καθυστερήσεων, όταν ο Ουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή των μπλε, κάνοντας το τελικό 2-3!

Ασίστ ο Ρέτσος, ήττα η Λεβερκούζεν
Η Χέρτα επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας με 2-1 την Λεβερκούζεν, στο ματς που ο Ρέτσος (αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια) έδωσε την πρώτη του ασίστ στην Bundesliga. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και το σκορ ήταν 2-0 ήδη στο 24’. Ο Λέκι συνέχισε το εντυπωσιακό σερί σκοραρίσματος, κάνοντας το 1-0 στο 16’, ενώ στο 24’ ο Καλού έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, αλλά ήταν φλύαρη και θα μπορούσαν να δεχθούν και τρίτο γκολ στο 41’ με τον Ιμπίσεβιτς. Ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη και το μόνο που κατάφερε η Μπάγερ ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με σουτ του Μπραντ λίγο έξω από την περιοχή, σε γκολ που ο Ρέτσος πιστώθηκε την ασίστ.