Χόφενχαϊμ - Μπάγερν 2-0

Η Χόφενχαϊμ αποδείχθηκε πολύ σκληρή για τη Μπάγερν κι έριξε στο καναβάτσο τους Βαυαρούς επικρατώντας 2-0. Στο ίδιο γήπεδο η τελευταία ήττα της Μπάγερν στη Bundesliga.

Μπάγερν εκτός ρυθμού και Χόφενχαϊμ στα καλύτερά της. Η «Χόφε» ήταν πολύ σκληρή για τους Βαυαρούς, επικράτησε 2-0 εντός έδρας και υποχρέωσε την ομάδα του Αντσελότι στην πρώτη φετινή της απώλεια. Αλλωστε, η Χόφενχαϊμ ήταν η μοναδική ομάδα που δεν μπόρεσε να νικήσει πέρυσι η Μπάγερν, σε κανέναν από τα δύο μεταξύ τους ματς. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό είχαν μοναδική ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά ο Λεβαντόφσκι από κοντά... κατάφερε να αστοχήσει. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και στο 27' «πάγωσαν» τη Μπάγερν και ο Ουτ με ιδανικό τελείωμα με το αριστερό πέτυχε το 1-0. Η Χόφενχαϊμ εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της αντιπάλου στον άξονα και στο 42' είχε μεγάλη φάση για γκολ, αλλά το σουτ του Κράμαριτς έβγαλε με δυσκολία ο Νόιερ. Η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά στο β' μέρος, αλλά στο 47' ο Λεβαντόφσκι έχασε ακόμα ένα μεγάλο τετ α τετ. Σημαντική ευκαιρία έχασε κι ένα λεπτό αργότερα ο Κομάν με το σουτ να καταλήγει άουτ. Αντίθετα, η «Χόφε» είχε ουσία και στο 51' βρήκε δίχτυα. Ο Ζούμπερ μοίρασε στον Ουτ και ο τελευταίος δεν αστόχησε διαμορφώνοντας το 2-0! Οι Βαυαροί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά Λεβαντόφσκι και Μαρτίνες δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μπάουμαν.