Κολωνία - Αμβούργο 1-3

Με δύο γκολ από το πρώτο μέρος, το Αμβούργο πέρασε από την Κολωνία (1-3) και αρχίζει τη φετινή Bundesliga με 2x2.

Μετά την εντός έδρας νίκη επί της Αουγκσμπουργκ στην πρεμιέρα, το Αμβούργο πήρε το τρίποντο και στο πρώτο εκτός έδρας ματς. Η ομάδα του λιμανιού μπήκε καλύτερα και μέσα σε επτά λεπτά έβαλε βάσεις νίκης με τα γκολ των Χαν (28') και Σου Γουντ (35'). Η Κολωνία προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, ειδικά μετά την αποβολή του Μαβράι στο 59' που άφησε με 10 παίκτες τους φιλοξενούμενους, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Σόρενσεν. Οι γηπεδούχοι θεωρητικά ήλπιζαν σε ισοπαλία αλλά πρακτικά αποδείχθηκε αδύνατο κάτι τέτοιο, με το Αμβούργο να βάζει και τρίτο γκολ αμέσως μετά με τον Χότλμπι για το τελικό 1-3.