Γκολ Τζανδάρης, «Φέτφα», πρωτάθλημα Μήτρογλου, Σάμαρης (vids)

Μήτρογλου και Σάμαρης σήκωσαν το πρωτάθλημα στην Πορτογαλία, Τζανδάρης και Φετφατζίδης βρήκαν δίχτυα, ενώ ο Ταχτσίδης έδωσε ασίστ.

Οι μεγαλύτερες διοργανώσεις στη Vistabet. Παίξε νόμιμα με προσφορά ημέρας στο Τσέλσι – Γουότφορντ (21+).

Μία κούπα, δύο γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού, με τους Μήτρογλου και Σάμαρη να κλέβουν την... παράσταση κατακτώντας το πρωτάθλημα στην Ισπανία. Από εκεί και πέρα ο Τσανδάρης σκόραρε για την Κόπερ, ο Φετφατζίδης βρήκε δίχτυα για την Αλ Αχλί, ενώ ο Ταχτσίδης έδωσε ασίστ στη νίκη της Κάλιαρι.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Άουγκσμπουργκ (1-1).

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Άουγκσμπουργκ, αλλά έγινε αλλαγή στο 86'.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με την Ντόρτμουντ (1-1).

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Σάλκε (1-1), με την οποία διατηρήθηκαν ζωντανές οι ελπίδες του Αμβούργου για την παραμονή. Στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του δεν μπόρεσε να αποτρέψει τον Μπεργκστέλερ από το να πάρει την κεφαλιά.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Δυναμό Δρέσδης με 4-3 εντός έδρας.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ήττα από την Δυναμό Δρέσδης με 4-3.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο την εντός ήττα από την Σαντχάουζεν με 1-0.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 2-2 με την Μάγκντεμπουργκ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην μεγάλη νίκη της Ρόμα επί της Γιουβέντους με 3-1 στο «Ολίμπικο». Από δική του κεφαλιά ξεκίνησε το γκολ της ισοφάρισης.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Κροτόνε με 1-0.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Πεσκάρα στο «Ρενάτο Νταλ' Άρα».

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Πεσκάρα με 3-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Έμπολι, στο οποίο η Κάλιαρι πήρε τη νίκη με 3-2, έχοντας δώσει την ασίστ για το τελευταίο γκολ της ομάδας του.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Άσκολι, στο οποίο η Μπάρι γνώρισε την ήττα με 1-0.

ΑΓΓΛΙΑ
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Σάντερλαντ.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Δεν ήταν στην αποστολή για τον πρώτο ημιτελικό των μπαράζ ανόδου με την Ρέντινγκ που έληξε 1-1.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Μπιλμπάο.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Οσασούνα με 2-1.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με την Κάντιθ (1-1).

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Μπήκε στο 60ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με την Αλμπαθέτε, είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Ανζέ, στο οποίο η Νις γνώρισε την αδιάφορη από βαθμολογικής άποψης ήττα με 2-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας και δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας νίκη επί της Μουσκρόν με 2-0.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Μπήκε στο 61ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Γάνδη.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Έουπεν με 3-2.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Έουπεν με 3-2.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Σταντάρ Λιέγης με 2-0.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 2-0 από την Σταντάρ στην Λιέγη.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ρούζελαρ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από τον Άγιαξ με 3-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Αιντχόφεν.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Μπήκε στο 69ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Φίτεσε με 3-0, χωρίς να μπορέσει να βοηθήσει την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Ουτρέχτη με 3-2.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 5-0 επί της Γκιμαράες, με την οποία η Μπενφίκα σφράγισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 79ο λεπτό της νίκης με 5-0 επί της Γκιμαράες.

Τάσος Καραμάνος (Φιρένσε): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Σπόρτινγκ, χωρίς ωστόσο να σκοράρει.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μάδεργουελ με 1-0

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας με την Μάδεργουελ με 1-0.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Μπήκε στο 46ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Ρέιντζερς με 2-1.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 με την Ρέιντζερς.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Καραμπούκσπορτ.

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία με την Αδάνα Ντεμιρσπόρ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλταχ με 2-1.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Φάνης Τζανδάρης (Κόπερ): Μπήκε στο 69ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης επί της Ραντομλίτζε με 4-0, σκοράροντας στις καθυστερήσεις το τελευταίο γκολ της Κόπερ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου
(Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Ριέκα με 2-0.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιάννης Ποτουρίδης (Μιεντ Λιέγκνιτσα): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη επί της Ζαγκλέμπιε Σοσνόβιετς με 2-1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Μπήκε στο 61ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Βάασα με 1-0.

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γκριφκ.

Γιώργος Χαντζόπουλος (Γιάρο): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Γκριφκ που έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ.

ΔΑΝΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ισοπαλία (0--0) με την Άαρχους.

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Άαρχους, το οποίο έληξε χωρίς γκολ.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Κώστας Σταυροθανασόπουλος
(Ακρόπολις): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Κάρλσταντ Γιουνάιτεντ, όπου η Ακρόπολις γνώρισε την ήττα με 1-0.

Δημήτρης Γιάντσης (Ακρόπολις): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Κάρλσταντ Γιουνάιτεντ.

Κοσμάς Γκέζος (Ακρόπολις): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Κάρλσταντ Γιουνάιτεντ.

ΗΠΑ
Αλέξανδρος Ταμπάκης (Ατλάντα Γιουνάτιεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με τους Πόρτλνατ Τίμπερς.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Με δικό του γκολ άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη με 3-0 επί της Αλ Φαισαλί για το Κύπελλο του Βασιλιά.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Μπήκε στο 83ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 3-0 επί της Αλ Φαϊσαλί με 3-0.

*Η Γουότφορντ του Χολέμπας και η Τούργκου Μούρες του Ρουγκάλα παίζουν σήμερα.