Μπέτις - Έιμπαρ 2-0

Η Μπέτις έβαλε φρένο στις ευρωπαϊκές φιλοδοξίες της Έιμπαρ την οποία κέρδισε με 2-0, κάνοντας σημαντικό βήμα για την σωτηρία.

Η Μπέτις «χτύπησε» στην αρχή και στο τέλος, για να κερδίσει με 2-0 την Έιμπαρ, να βρεθεί στο +12 από την επικίνδυνη ζώνη και να βάλει φρένο στους εκπληκτικούς Βάσκους, που πήγαιναν φουλ για την Ευρώπη. Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 2’ ο Μαρτίν με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι παίκτες του Βίκτορ Σάντσεθ ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, πήραν τα πάνω τους μετά το γκολ και είχαν τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν περισσότερο, είχαν κάποιες καλές στιγμές, όμως η Μπέτις άξιζε τη νίκη και τη σφράγισε με γκολάρα του Θεμπάγιος στο 89’ για το τελικό 2-0.