Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας 1-2

Γιώργος Καραμάνος

Η Κρίσταλ Πάλας έκανε την τρελή ανατροπή (1-2) στο «Στάμφορντ Μπριτζ», υποχρέωσε τους Μπλε στην δεύτερη ήττα εντός και τους υπενθύμισε ότι το πρωτάθλημα έχει ακόμα δρόμο...

Ολα ξεκίνησαν τέλεια. Ο Αζάρ επέστρεψε και αφού ζάλισε τον προσωπικό αντίπαλο του, κέρασε το 1-0 στον Φάμπρεγας (5'), ο οποίος είχε ξεκινήσει τη φάση και την τελείωσε εξ επαφής. Το απόγευμα έμοιαζε ιδανικό για την Τσέλσι, αλλά εξελίχτηκε στο εντελώς αντίθετο, καθώς άμεσα η Κρίσταλ Πάλας απάντησε δύο φορές και το γύρισε σε 1-2. Οι Αετοί άντεξαν το σφυροκόπημα μέχρι το φινάλε και απέδρασαν με ένα τρελό διπλό, υποχρεώνοντας τους πρωτοπόρους στην δεύτερη φετινή ήττα εντός στη σεζόν, μιας και με εξαίρεση εκείνη από την Λίβερπουλ τον Σεπτέμβριο, έχουν μετρήσει 13 νίκες.

Ζαχά και Μπεντέκε έκαναν άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων μέσα σε δύο λεπτά, με τον έναν να δίνει το γκολ στον άλλον και τα δύο τέρματα να είναι εξαιρετικά. Ο Ζαχά (9') ολοκλήρωσε με πλασέ μέσα από πολλούς αντιπάλους και ο Μπεντέκε (11') αφού πήρε παραμάζωμα σαν μπουλντόζα την μπλε άμυνα, έπαιξε το 1-2 με τον Ζαχά και πλάσαρε εκπληκτικά ψύχραιμα. Ηταν το πέμπτο τέρμα του Βέλγου φορ σε οκτώ ματς κόντρα στην Τσέλσι, αλλά και η πρώτη φορά που οι Μπλε δέχτηκαν δύο γκολ σε δύο λεπτά σε επίπεδο Premier League μετά το 1996.

Εκτοτε έγειρε το γήπεδο προς την εστία του Χένεσι, που όμως έβγαζε τα πάντα. Υπήρξαν βέβαια και δύο στιγμές που η ομάδα του Αντόνιο Κόντε θα μπορούσε να δεχτεί και τρίτο από τον Ζαχά και ειδικά στην τελευταία φάση. Αυτή συνέβη στο 97', καθώς ο ρέφερι κράτησε επτά λεπτά καθυστέρηση, που όμως δεν αξιοποίησαν οι γηπεδούχοι και έτσι η Πάλας με την τέταρτη διαδοχική νίκη της απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη και υπενθύμισε στους υποψήφιους πρωταθλητές ότι για τον τίτλο υπάρχει ακόμα δρόμος...

Τσέλσι (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Νταβίντ Λουίζ, Αθπιλικουέρα, Κέιχιλ, Μάρκος Αλόνσο (74' Μπατσουαγί), Καντέ, Μάτιτς (59' Γουίλιαν), Φάμπρεγας (90'+7' Λόφτους-Τσικ), Αζάρ, Πέδρο, Ντιέγκο Κόστα

Κρίσταλ Πάλας (Σαμ Αλαρνταϊς): Χένεσι, Γουόρντ, Τόμκινς (45' Νταν, 60' Ντιλέινι), Σακό, Σλουπ, Μιλιβόγεβιτς, Καμπάιγ, Πάντσιον, Ζαχά, Τάουνσεντ (60' Κέλι), Μπεντέκε.