Πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια!

Η τελευταία φορά που το ζευγάρι Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ συναντήθηκε σε διπλά παιχνίδια στο θεσμό του Κυπέλλου ήταν τον Ιανουάριο του 2007. Η προϊστορία και τα 14 προηγούμενα ραντεβού των δύο…

Δεκατέσσερις φορές έχουν βρεθεί αντιμέτωποι Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η τελευταία «μονομαχία» τους, σε διπλές αναμετρήσεις πέραν του τελικού το 2014, ήταν τον Ιανουάριο του 2007 και κατέληξε υπέρ των «πρασίνων».

Τότε οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στα προημιτελικά του θεσμού. Στο πρώτο ματς που είχε γίνει στην Τούμπα, με το θέμα της μεταγραφής του Δημήτρη Σαλπιγγίδη από τον ΠΑΟΚ στν Παναθηναϊκό να είναι «ζεστό» και να αποτελεί σημείο αναφοράς, οι «ασπρόμαυροι» είχαν επικρατήσει με 2-1.

Στη ρεβάνς που έγινε στις 31 Ιανουαρίου του 2007 στο Ολυμπιακό Στάδιο, η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση. Οι «πράσινοι» με δύο γκολ του Μάντζιου και ένα του Ιβανσιτς έκαμψε μετά από 120 λεπτά αγώνα την αντίσταση του «ψυχωμένου» αντιπάλου του, που παρόλο που αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 79’, ισοφάρισε το σκορ της Τούμπας, στην εκπνοή του ματς με τον Γεωργιάδη αλλά δεν άντεξε.

Στην Ιταλία ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Αρμάνι με διαφορά 14 πόντων 72:86. Με τι διαφορά θα κερδίσει εντός έδρας;

Πέντε φορές αντίπαλοι στα ημιτελικά

Αυτή θα είναι η έκτη φορά που Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Στις πέντε προηγούμενες συναντήσεις τους, το «τριφύλλι» πήρε τρεις φορές την πρόκριση για τον τελικό και δύο φορές ο «Δικέφαλος».

Αναλυτικά όλες οι αναμετρήσεις Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ στο θεσμό του Κυπέλλου:

1948: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (ημιτελικός)

1951: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-0 (ημιτελικός)

1955: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-0 (τελικός)

1968: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2 (Προημιτελικός)*

1971: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-2 (Προημιτελικός)

1972: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1 (Τελικός)

1973: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0 (Προημιτελικός)

1977: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-1 (Τελικός)

1981-82: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-0, 0-2 (Ημιτελικός)

1984-85: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-0, 0-4 (Ημιτελικός)

1990-91: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-0 0-1 (Ημιτελικός)

1993-94: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-0, 0-0 (5-4 πεν.)

2006-07: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1, 1-3 (προημιτελικά)

2014: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 4-1 (τελικός)

*Διακοπή σε βάρος των διαμαρτυρομένων για τη διαιτησία γηπεδούχων στην παράταση.