Ρόμα - Σασουόλο 3-1

Η Σασουόλο προηγήθηκε αλλά οι Τζαλορόσι έκαναν την ανατροπή (3-1) και είναι πάντα στο -8 από τη Γιουβέντους και στο +2 από τη Νάπολι.

Μετά τον αποκλεισμό στο Europa League, η Ρόμα είναι υποχρεωμένη να πετύχει τους εντός συνόρων στόχους της για να σώσει τη σεζόν. Και η αλήθεια είναι ότι δείχνει χαρακτήρα. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από το γκολ του Ντεφρέλ αλλά με Παρέδες-Σαλάχ-Τζέκο πήρε το τρίποντο, σε ένα ματς με αρκετές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Ετσι, οι Ρωμαίοι πάνε με ηρεμία στη διακοπή λόγω εθνικών ομάδων και με την επανέναρξη θα πρέπει να φορτσάρουν για να συνεχίσουν με νίκες στη Serie A και να κάνουν την ανατροπή επί της Λάτσιο στο Coppa Italia.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρης υπήρξαν κατέρωθεν ευκαιρίες με τους Σαλάχ-Ντεφρέλ, με τον δεύτερο τελικά να σκοράρει στο 9' με ωραίο πλασέ μετά το γύρισμα του Μπεράρντι από αριστερά, κάνοντας το 0-1. Στο επόμενο λεπτό ο Γάλλος είχε ευκαιρία για να σκοράρει ξανά αλλά δεν το έκανε και στο 16' είδε τον Παρέδες με μακρινό σουτ να στέλνει την μπάλα στη γωνία του Κονσίλι (1-1). Η Ρόμα θα μπορούσε να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση στο 19' αλλά η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι από το δυνατό σουτ του Εμερσον και στο επόμενο λεπτό ο Σέζνι απέκρουσε στην προσπάθεια του Πολιτάνο. Το ματς ήταν πολύ καλό, με ρυθμό και με δύο ευκαιρίες για τη Σασουόλο στο 44' και στο 45' με τον Πολιτάνο, για να σκοράρουν τελικά οι Τζαλορόσι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους: Ο Ελ Σαράουι μπήκε από αριστερά, ο Κονσίλι απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Σαλάχ πρόλαβε τους αμυντικούς και έκανε το 2-1.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Ντεφρέλ να κάνει άσχημο τελείωμα από καλή θέση στο 50' και τον Σαλάχ να αστοχεί για λίγο στο 51'. Ο αγώνας ήταν ανοιχτός, με τους Νεροβέρντι να πιστεύουν ότι μπορούν να πάρουν κάτι αλλά τα πάντα κρίθηκαν στο 68', όταν ο Τζέκο -ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα- κοντρόλαρε μετά την πάσα του Στρούτμαν και από κοντά εκτέλεσε τον Κονσίλι για το 3-1. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι το πήραν απόφαση ότι δεν θα απέφευγαν την ήττα και οι γηπεδούχοι απλά διαχειρίστηκαν την κατάσταση αφού δεν είχαν κάποιον λόγο να κυνηγήσουν κι άλλο γκολ.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (18/3)

Τορίνο-Ιντερ 2-2 (33' Μπαζέλι, 59' Ακουα-27' Κοντογκμπιά, 62' Καντρέβα)
Μίλαν-Τζένοα 1-0 (33' Μάτι Φερνάντες)
Κυριακή (19/3)
Εμπολι-Νάπολι 2-3 (70' Ελ Καντούρι, 82' πεν. Μακαρόνε-19',38' πεν. Ινσίνιε, 24' Μέρτενς)
Αταλάντα-Πεσκάρα 3-0 (13',93' Γκόμες, 69' Γκράσι)
Μπολόνια-Κιέβο 4-1 (61' Βέρντι, 72',90' Τζεμαϊλί, 93' Ντι Φραντσέσκο-40' Κάστρο)
Κάλιαρι-Λάτσιο 0-0
Κροτόνε-Φιορεντίνα 0-1 (90' Κάλινιτς)
Σαμπντόρια-Γιουβέντους 0-1 (7' Κουαδράδο)
Ουντινέζε-Παλέρμο 4-1 (42' Τερό, 60' Ζαπάτα, 68' Ντε Πάουλ, 80' Γιάνκτο-12' Σαλάι)
Ρόμα-Σασουόλο 3-1 (16' Παρέδες, 45' Σαλάχ, 68' Τζέκο-9' Ντεφρέλ)