Σασουόλο - Μπολόνια 0-1

Επιτέλους νίκη για την Μπολόνια, που επιβλήθηκε με 1-0 της Σασουόλο και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 7 αγώνων.

Η τελευταία νίκη της Μπολόνια είχε έρθει στις 22 Ιανουαρίου και η κρίση ήταν μεγάλη για την ομάδα του Ντοναντόνι. Το αρνητικό σερί έλαβε τέλος, όμως, με τον Φεντερίκο Ντι Φραντσέσκο να πληγώνει την ομάδα του πατέρα του και να δίνει την ασίστ στον Ντέστρο, που έκρινε το ματς με την Σασουόλο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, όταν έχασαν πολλές ευκαιρίες, όμως με κάποιον τρόπο το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ντάνκαν έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για την Σασουόλο, που το πλήρωσε στο 58’ με τον Ντέστρο να κάνει το 0-1 κόντρα στη ροή του ματς! Ξαφνικά, οι ροσομπλού ανέβασαν ταχύτητα, ήταν καλύτεροι και κράτησαν τη νίκη μέχρι το τέλος.