Μαρσέιγ - Ανζέ 3-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Μασρέιγ, που επιβλήθηκε με 3-0 της Ανζέ και συνεχίζει τη μάχη για ευρωπαϊκή έξοδο.

Η αντίδραση της Μαρσέιγ μετά τις ήττες από Παρί και Μονακό είναι εντυπωσιακή. Οι Μασσαλοί έφτασαν σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη με τέρματα 7-1. Και απέναντι στη φορμαρισμένη Ανζέ η εμφάνιση λέει πολλά. Οι παίκτες του Γκαρσία κυριάρχησαν από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 9’ με ακόμη μία γκολάρα του Τοβάν.

Οι Μασσαλοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 20’ έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Καμπελά πέρασε και τον αντίπαλο κίπερ, για να κάνει το 2-0 και να τελειώσει τα πάντα από νωρίς. Η εικόνα δεν άλλαξε, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απειλήσουν τον Πελέ μόλις σε μία περίπτωση στο πρώτο μέρος και από τη στιγμή που δεν κατάφεραν τότε να σκοράρουν, δεν θα μπορούσαν να πάρουν τίποτα από το ματς. Ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη, με τον Τοβάν να σκοράρει και πάλι στο 77’ από κοντά ύστερα από... στραβοκλωτσιά του Σανσόν για το τελικό 3-0.