Μπολόνια - Λάτσιο 0-2

Με δύο γκολ του Ιμόμπιλε η Λάτσιο πέρασε από την Μπολόνια (0-2) και είναι στην 4η θέση πλέον και στο -4 από το Champions League.

Η ισοπαλία της Αταλάντα με την Φιορεντίνα άνοιγε τον δρόμο στους Λατσιάλι για να προσπεράσουν και ακριβώς αυτό έκαναν. Με ψυχολογία από τη νίκη επί της Ρόμα στο Coppa Italia και με τον Ιμόμπιλε να βρίσκει ξανά δίχτυα, οι Ρωμαίοι παραμένουν δυνατά στη μάχη της Ευρώπης και θεωρητικά ρίχνουν ματιές και προς την 3άδα. Πολύ καλός σε ακόμη ένα ματς ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, βγήκε λόγω ενοχλήσεων ο Μπίλια, αποκαρδιωτική η εικόνα της Μπολόνια...

Η Λάτσιο μπήκε ιδανικά στο ματς αφού στο 9' άνοιξε το σκορ με την κοντινή κεφαλιά του Ιμόμπιλε μετά την σέντρα του Λούλιτς, με τον σκόρερ να έχει μεγάλη ευκαιρία στο επόμενο λεπτό για να κάνει το 0-2. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι είχε τον έλεγχο και στο 20' είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Φελίπε Αντερσον μετά την εξαιρετική μπαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, για το δεύτερο γκολ. Δεν το έβαλε εκεί και δεν το έβαλε ούτε ο Σέρβος στο 26', αφού νικήθηκε από τον Μιράντε στο τετ α τετ, μετά την συνεργασία με τον Βραζιλιάνο. Το ματς έμοιαζε και ήταν εύκολο για τους Λατσιάλι, οι οποίοι όμως δεν το καθάρισαν από νωρίς και στο 42' είδαν τον Μπίλια να χάνει την μπάλα εκτός περιοχής αλλά ο Πέτκοβιτς, ευτυχώς για αυτούς, ήταν άστοχος...

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, στο 54', ο Μπίλια βγήκε λόγω ενοχλήσεων και μπήκε στη θέση του ο Μούρτζια, με τους Ρωμαίους να χάνουν λίγα λεπτά μετά (62') ευκαιρία με τον Ιμόμπιλε. Ο διεθνής φορ, τελικά, την έκανε την doppietta στο 74', όταν αξιοποίησε την πολύ ωραία μπαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στην πλάτη της άμυνας και νίκησε, αυτή τη φορά, τον Μιράντε για το 0-2. Οι Σιμόνε Ιντσάγκι και Ρομπέρτο Ντοναντόνι έκαναν τις αλλαγές τους, οι Λατσιάλι ήταν σοβαροί και στο 86' θα μπορούσαν να κάνουν το 0-3 με το... κόρνερ του Μούρτζια στο οριζόντιο δοκάρι. Δεν το έκαναν αλλά δεν τους απασχόλησε καθόλου αυτό.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (4/3)

Ρόμα-Νάπολι 1-2 (89' Στρούτμαν-26',50' Μέρτενς)
Σαμπντόρια-Πεσκάρα 3-1 (18' Μπρούνο Φερνάντες, 58' Κουαλιαρέλα, 68' Σικ-32' Τσέρι)
Μίλαν-Κιέβο 3-1 (24',70' Μπάκα, 82' πεν. Λαπαντούλα-42' πεν. Ντε Γκουζμάν)
Κυριακή (5/3)
Αταλάντα-Φιορεντίνα 0-0
Κάλιαρι-Ιντερ 1-5 (42' Μποριέλο-34',47' Πέρισιτς, 39' Μπανέγα, 67' πεν. Ικάρντι, 89' Γκαλιαρντίνι)
Κροτόνε-Σασουόλο 0-0
Εμπολι-Τζένοα 0-2 (89' Ντσαμ, 92' Χίλεμαρκ)
Τορίνο-Παλέρμο 3-1 (74',76',81' Μπελότι-30' Ρίσπολι)
Ουντινέζε-Γιουβέντους 1-1 (37' Ζαπάτα-60' Μπονούτσι)
Μπολόνια-Λάτσιο 0-2 (9',74' Ιμόμπιλε)