Σοσιεδάδ – Εϊμπάρ 2-2

Γιώργος Καραμάνος

Στο μικρό βασικό ντέρμπι η εκπληκτική Εϊμπάρ που βλέπει Ευρώπη, ισοφάρισε (2-2) στο «Ανοέτα» στις καθυστερήσεις και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανέβουν στην 4η θέση.

Η Εϊμπάρ δεν θα ήταν εύκολο θύμα για την Σοσιεδάδ. Οι μικροί της Χώρας των Βάσκων κάνουν εξαιρετική σεζόν και βρίσκονται σε εκπληκτική κατάσταση. Το επιβεβαίωσαν λοιπόν, χτυπώντας στο 93' και σκορπίζοντας απογοήτευση στο «Ανοέτα», καθώς ισοφάριζαν σε 2-2.

Ο Χουάνμι έβαλε με κεφαλιά το 1-0 (15'), μα απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Εσκαλάντε (26'). Στο 46' αποβλήθηκε ο Λεζέν των φιλοξενούμενων που βρέθηκαν και πίσω στο σκορ από το πέναλτι του Βέλα (68').

Από το 59' όμως με 10 είχε μείνει και η Σοσιεδάδ και δέχτηκε πίεση, με τον Πέδρο Λεόν να της στερεί στις καθυστερήσεις την ευκαιρία να ανέβι στην 4η θέση. Με το βαθμό αντιθέτως η Εϊμπάρ ανέβηκε 6η για το Europa League.