Λυών - Μετζ 5-0

Η Λυών ξύπνησε στο δεύτερο μέρος και με εντυπωσιακή εμφάνιση διέλυσε με 5-0 την Μετζ.

Η προηγούμενη νίκη επί της Νανσί (4-2) εντός έδρας είχε έρθει δύσκολα, ενώ στο πρώτο μέρος με την Μετζ το 1-0 ήταν πλασματικό. Οι παίκτες του Ζενεσιό, όμως, βρήκαν τον καλό τους εαυτό στην επανάληψη και έφτασε στην εμφατική νίκη με 5-0, που τους φέρνει λίγη ηρεμία μετά και την πρόκριση στο Europa League.

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι και να χάνουν τεράστια ευκαιρία με τον Μαντζέκ στα πρώτα λεπτά. Η Μετζ ήταν καλύτερη, όμως στο 43’ ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ και λύτρωσε τους λιονέ. Ο Ολλανδός ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης και στο 53’ έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι απελευθερώθηκαν, κυριάρχησαν και στο 74’ τελείωσαν το παιχνίδι, όταν ο Ιβάν σκόραρε σε λάθος εστία για το 3-0. Τα... καλή ήρθαν στο τέλος, με τον Λακαζέτ να πετυχαίνει γκολάρα για το 4-0 στο 78’ και τον Βαλμπουένα να κάνει το τελικό 5-0 στις καθυστερήσεις με υπέροχη λόμπα.