Αταλάντα - Κροτόνε 1-0

Παναγιώτης Παλλαντζάς

Με γκολ του Κόντι οι Μπεργκαμάσκι νίκησαν (1-0) την Κροτόνε και είναι πάντα δυνατά στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη.

Αν ήταν να ξεφουσκώσει, μάλλον θα είχε ήδη γίνει. Αρα, η Αταλάντα πρέπει να λογίζεται κανονικά ως διεκδικήτρια ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Με το τρίποντο επί της Κροτόνε άλλωστε, έστω με ματς περισσότερο, ανέβηκε στην 4η θέση και περιμένει να δει τι θα κάνουν οι υπόλοιποι. Σκόραρε ξανά ο πλάγιος μπακ Κόντι, ολοταχώς προς την Serie B βαδίζει η ομάδα της Καλαβρίας...

Το ματς δεν ήταν καλό πάντως, με την Αταλάντα να έχει απλά την υπεροχή αλλά να μην κάνει ευκαιρίες, απέναντι σε μια Κροτόνε που το παλεύει όσο μπορεί αλλά είναι προφανές ότι δεν είναι αρκετό. Οπως και να έχει, οι νεοφώτιστοι έβγαλαν το ημίχρονο στο 0-0 στο Atleti Azzurri d' Italia αφού κινδύνεψαν μόνο μια φορά, στο 38', με την κεφαλιά του Τολόι μετά το κόρνερ του Γκόμες. Στην επανάληψη, πάντως, τα δεδομένα άλλαξαν από νωρίς καθώς στο 48' ο Πετάνια έκανε το γύρισμα και ο Κόντι πρόλαβε τους πάντες και έκανε από κοντά το 1-0. Η Κροτόνε ήταν αναγκασμένη πλέον να παίξει επιθετικά αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι αξιόλογο, πέραν μιας εκτέλεσης φάουλ του Μπαρμπέρις στο 86'. Λίγα λεπτά νωρίτερα, η Αταλάντα είχε πλησιάσει στο δεύτερο γκολ με τον Γκόμες αλλά το δοκάρι τον σταμάτησε. Οχι ότι αυτό μετρίασε τη χαρά για τη νίκη πάντως, με την ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι να διατηρεί ζωντανό το όνειρο.