Λεβερκούζεν - Γκλάντμπαχ 2-3

Η Γκλάντμπαχ έκανε μεγάλη ανατροπή, επιβλήθηκε με 3-2 της Λεβερκούζεν και έφτασε στην πρώτη εκτός έδρας νίκη της σεζόν.

Απίθανο ματς στο Λεβερκούζεν, όπου Μπάγερ και Γκλάντμπαχ μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, με την Μπορούσια να κάνει μεγάλη ανατροπή στην επανάληψη και να φτάνει στο πρώτο διπλό της σεζόν και παράλληλα στην πρώτη νίκη με τον Χέκινγκ στον πάγκο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 μέσα σε 3’. Στο 31’ έπειτα από κόρνερ του Τσαλχάνογλου, ο Τα με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ στο 34’ το σκηνικό επαναλήφθηκε, με τον Τσιτσαρίτο να κάνει το 2-0 στο πρώτο δοκάρι έπειτα από κόρνερ του Μπελαράμπι. Αυτό, μάλιστα, ήταν το πρώτο γκολ του Μεξικανού έπειτα από 784’ στην Bundelsiga!

Στην επανάληψη, όμως, όλα ήρθαν πάνω-κάτω. Στο 52’ ο Στιντλ έβαλε ξανά την Γκλάντμπαχ στο ματς με άψογο τελείωμα, ενώ στο 58’ έπειτα από υπέροχη προσπάθεια του Βεντ έκανε το 2-2 με κοντινή κεφαλιά! Οι παίκτες του Σμιντ τα είχαν χαμένα, έκαναν πολύ κακή εμφάνιση και η μεγάλη ανατροπή για την Γκλάντμπαχ ολοκληρώθηκε στο 71’, με τον Ράφαελ να περνάει τον Τα και να κάνει το τελικό 2-3!