Λυών - Λιλ 1-2

Η Λυών έβγαλε τα μάτια της, ηττήθηκε με 2-1 από την Λιλ και μένει πολύ πίσω στη μάχη της τριάδας.

Η Λυών έκανε χαρακίρι, καθώς έχασε απίθανες ευκαιρίες και η ήττα με 2-1 από την Λιλ ανεβάζει πάρα πολύ τον βαθμό δυσκολίας για μία θέση στην τριάδα. Θύτης των λιονέ ένας πρώην παίκτης τους, ο Γιασίν Μπενζιά. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όμως υστέρησαν πολύ στην τελική προσπάθεια.

Έτσι, στο 38’ στάθηκαν πολύ άτυχοι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όταν ο Μπενζιά έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γιάνγκα-Μπιβά και κατέληξε στα δίχτυα του Λόπες για το 0-1. Οι παίκτες του Ζενέσιο ανέβασαν στροφές στην επανάληψη, πίεσαν, έχασαν την ευκαιρία της χρονιάς με τον Βαλμπουένα στο 70’, απείλησαν σε πολλές περιπτώσεις, όμως και πάλι το γκολ ήρθε για την Λιλ στο 80’ με πέναλτι του Μπενζιά. Ο Λακαζέτ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 1-2 στο 86’, είχε δοκάρι στο 88’, όμως το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους δεν ήρθε ποτέ.