Οσασούνα - Βαλένθια 3-3

Μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Βαλένθια κρατούσε ένα μεγάλο διπλό, ωστόσο στο 93' ο Κλερκ ισοφάρισε σε 3-3 για την Οσασούνα!

Στις 6 Οκτωβρίου η Βαλένθια έφυγε από την έδρα της Χιχόν με ένα σπουδαίο διπλό! Αυτή ήταν και η τελευταία της νίκη στη La Liga! Το βράδυ της Δευτέρας στην Παμπλόνα βρέθηκε μια ανάσα από το τρίποντο, αλλά ο Κλερκ της... χάλασε τα σχέδια (3-3). Η ισοπαλία πάντως... χάλασε και τους δυο, η Οσασούνα έμεινε στον πάτο, ενώ η Βαλένθια μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Απίθανο ξεκίνημα στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε ήδη δυο τέρματα. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Σικέιρα βρήκε ιδανικά τον Μουνίρ, ο οποίος πέτυχε το 1-0. Αμεση αντίδραση της Οσασούνα, ο Μάριο Σουάρεθ έκανε το λάθος και ο Οριόλ Ριέρα δεν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Εξάλλου, οι «Νυχτερίδες» έγιναν η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που έχουν δεχθεί γκολ σε όλες τις αγωνιστικές! Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο κινητικοί και στο 32' ο Ροδρίγκο ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη Βαλένθια. Στις καθυστερήσεις του α' μέρους οι «Νυχτερίδες» πήραν προβάδισμα! Ο... ωραίος της Οσασούνα, Οριόλ έγινε μοιραίος με αυτογκόλ που σημείωσε! Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 62' από πάσα του Μαρκεζ ο Τόρες πέτυχε το 2-2. Η απάντηση της Βαλένθια ήρθε στο 73' με τον Μοντόγια να πετυχαίνει το 3-2! Ωστόσο, η νίκη δεν ήρθε ούτε τώρα για τους φιλοξενούμενους, αφού στις καθυστερήσεις ο Κάρλος Κλερκ διαμόρφωσε το 3-3!