Φιορεντίνα - Νάπολι 3-3

Η Νάπολι προηγήθηκε δύο φορές, όμως χρειάστηκε πέναλτι του Γκαμπιαντίνι στο 94' για να πάρει βαθμό στη ματσάρα του Artemio Franchi. Νίκη με ανατροπή η Ρόμα.

Με ένα από τα καλύτερα ματς που έχουμε δει μας αποχαιρέτισε το 2016 στην Serie A, με τις Φιορεντίνα και Νάπολι να το προσφέρουν και να μοιράζονται στο φινάλε βαθμούς και εντυπώσεις με το τελικό 3-3. Οι Vesuviani αν και προηγήθηκαν δύο φορές χρειάστηκαν τις καθυστερήσεις για να πάρουν βαθμό, κάτι το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να 'πέσουν' στο -3 από την Ρόμα, που νίκησε 3-1 στο Olimpico την Κιέβο. Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Μπερναρντέσκι, που έβαλε δύο γκολ και έδωσε ασίστ.

Καλύτερα μπήκε στο ματς η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι και αφού ο Ινσίνιε έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του έκανε τη ζημιά στους γηπεδούχους στο 24' όταν πήρε την μπάλα (από θέση οφσάιντ) στα αριστερά και αφού συνέκλινε έπιασε ασύλληπτο σουτ που πήγε στο παραθυράκι του Ταταρουσάνου για το 0-1 το οποίο έμεινε για το πρώτο μέρος. Κίτρινη πήρε ο Αλμπιόλ, που χάνει το ματς με Σαμπντόρια από το νέο έτος. Στο δεύτερο μέρος το ματς πήρε φωτιά. Στο 51' το φάουλ του Μπερναρντέσκι βρήκε σε πλάτη και άλλαξε πορεία για το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το 68' όταν ο Τόμοβιτς έκανε τραγικό λάθος χάνοντας την μπάλα ως τελευταίος και ο on-fire, Μέρτενς τελείωσε υπέροχα τη φάση από πλάγια με curler (1-2).

Τότε ήταν η ώρα να βγάλει ψυχή η Φιορεντίνα και στο επόμενο λεπτό ο Μπερναρντέσκι πέτυχε δεύτερο αυτό, αυτή τη φορά με τρομερό διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής δοκάρι-και-μέσα (2-2). Ο Ιταλός άσος ήταν μέσα και στο 3-2 των Viola στο όταν βρήκε εκπληκτικά τον Μάουρο Ζάρατε ο οποίος χωρίς να κάνει κοντρόλ πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα εκτελώντας τον Ρέινα. Η Φιορεντίνα όμως δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την ανατροπή αφού στο 94' ο Σαλσέδο έκανε ανόητο πέναλτι στον Μέρτενς το οποίος μετέτρεψε σε γκολ ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι για το τελικό 3-3.

Ρόμα με ανατροπή
Στο Olimpico η Ρόμα υποδέχθηκε την Κιέβο με μοναδικό στόχο τη νίκη ώστε να αφήσει πίσω της την ήττα από τη Γιουβέντους. Οι Τζαλορόσι ήταν, όπως αναμενόταν, καλύτεροι από το ξεκίνημα και απείλησαν στο 12' με τον Ελ Σαράουι, για να απαντήσουν στις ευκαιρίες οι Βερονέζοι με τον Ντε Γκουζμάν στο 21'. Οι Ρωμαίοι είχαν δοκάρι στο 28' σε φάουλ του Μπρούνο Πέρες, είδαν τον Σορεντίνο να αποκρούει το σουτ του Τζέκο στο 35' και δύο λεπτά έγινε το... 0-1! Σέντρα του Ιτσκο από δεξιά, κεφαλιά-ψαράκι του Ντε Γκουζμάν και η Κιέβο μπήκε μπροστά, αγχώνοντας το Olimpico. Οχι για πολύ, όμως, αφού στι 45' ο Ελ Σαράουι με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1.

Η Ρόμα είχε ένα ημίχρονο στη διάθεση της για να πάρει τη νίκη και φάνηκε από το 52' ότι αυτό θα γίνει καθώς ο Τζέκο έκανε το 2-1 από πολύ κοντά, μετά από τον... ύπνο της άμυνας. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήλεγξε σε απόλυτο βαθμό την κατάσταση, είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Βόσνιου φορ στο 75', είχε άλλες δύο ευκαιρίες στη συνέχεια με τον ίδιο παίκτη και τελικά στο 93' ο Περότι πήρε πέναλτι από τον Κόστα και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, γράφοντας το 3-1.

Τα πάνω-κάτω στη Σαρδηνία!
Κόντρα στη Μίλαν στο San Siro η Σασουόλο προηγήθηκε με 3-1 και τελικά έχασε. Κόντρα στη Σαμπντόρια στο Luigi Ferraris προηγήθηκε με 2-0 και τελικά έχασε. Το (διπλό) πάθημα δεν έγινε μάθημα για τους Νεροβέρντι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 3-1 στο Sant' Elia κόντρα στην Κάλιαρι και τελικά έχασαν ξανά (4-3)! Και κάπως έτσι, παρά την πολύμηνη απουσία του Μπεράρντι, εξηγείται και το γιατί είναι τόσο χαμηλά στη βαθμολογία...

Η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ στο 14' με τον Σάου μετά την εκτέλεση κόρνερ, για να ισοφαρίσει η Σασουόλο στο 30' με ωραία προσπάθεια του Ατζαπόνγκ. Στο 33' ο Πελεγκρίνι βρήκε χώρο και έκανε το 1-2, για να γίνει το 1-3 -παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 34' λόγω αποβολής του Πελεγκρίνι- στο 58' με εκτέλεση πέναλτι του Ατσέρμπι. Και κάπου εκεί, ενώ όλα έδειχναν ότι οι Νεροβέρντι θα νικούσαν, άρχισε η αντεπίθεση των Ροσομπλού: 2-3 στο 63' με τον Μποριέλο να ολοκληρώνει την κόντρα, 3-3 στο 74' με σουτ του Φαρίας, 4-3 στο 76' με νέο σουτ του Φαρίας!

Επιστροφή με Μπελότι
Μετά από τρεις σερί ήττες, κόντρα σε Σαμπντόρια-Γιουβέντους-Νάπολι, η Τορίνο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Τζένοα (1-0). Οι Γενοβέζοι, αν και με απουσίες, ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο είχαν και δύο ευκαιρίες με τον Σιμεόνε. Το γκολ, όμως, δεν το έβαλαν αυτοί αλλά οι γηπεδούχοι. Νωρίς στην επανάληψη, στο 49', ο Λιάγιτς εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπελότι με κοντινή προβολή έκανε το 1-0, το οποίο παρέμεινε ως το τέλος και φέρνει την Γκρανάτα στο -5 από την 5η θέση, που δίνει εισιτήριο για το Europa League.

Κολλημένες στο μηδέν
Σαμπντόρια και Ουντινέζε αλληλοεξουδετερώθηκαν στην Γένοβα και το 0-0 ήρθε πολύ φυσιολογικά. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι ελάχιστες. Η πρώτη ήρθε για τους φιλοξενούμενους με τον Ζαπάτα στο 10’ και έμελλε να είναι η καλύτερή τους μέχρι το τέλος. Από την άλλη πλευρά ο Κουαλιαρέλα απείλησε στο 24’, όμως το 0-0 ήρθε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις, με τους Κουαλιαρέλα (69’) και Σικ (82’) να πλησιάζουν στο γκολ, όμως τίποτα να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Ξενέρωμα στο τέλος για Παλέρμο
Μερικές μέρες μετά το... μυθικό διπλό στην έδρα της Τζένοα (3-4) η Παλέρμο είχε την ευκαιρία να κάνει το 2x2 καθώς υποδέχθηκε την Πεσκάρα στο Renzo Barbera σε ένα ματς-ντέρμπι για την αποφυγή του υποβιβασμού. Οι Rosanero προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με φωτοβολίδα του Ρόμπιν Κουάισον αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν στο τέλος. Αυτό γιατί η Πεσκάρα, στην οποία είχε ακυρωθεί κανονικό γκολ, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπιράγκι.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Τρίτη (20/12)

Αταλάντα-Εμπολι 2-1 (74' Κεσί, 94' Ντ' Αλεσάντρο-51' Μκεντλίτζε)
Τετάρτη (21/12)
Ιντερ-Λάτσιο 3-0 (54' Μπανέγα, 56',66' Ικάρντι)
Πέμπτη (22/12)
Κάλιαρι-Σασουόλο 4-3 (14' Σάου, 63' Μποριέλο, 74',76' Φαρίας-30' Ατζαπόνγκ, 33' Πελεγκρίνι, 58' πεν. Ατσέρμπι)
Φιορεντίνα-Νάπολι 3-3 (52',69' Μπερναρντέσκι, 82' Ζάρατε-25' Ινσίνιε, 68' Μέρτενς, 94' πεν. Γκαμπιαντίνι)
Παλέρμο-Πεσκάρα 1-1 (33' Κουάισον-93' πεν. Μπιράγκι)
Ρόμα-Κιέβο 3-1 (45' Ελ Σαράουι, 52' Τζέκο, 93' πεν. Περότι-37' Ντε Γκουζμάν)
Σαμπντόρια-Ουντινέζε 0-0
Τορίνο-Τζένοα 1-0 (49' Μπελότι)