Μπιλμπάο - Θέλτα 2-1

Με γκολ των Αντούριθ και Σαν Χοσέ στο τελευταίο 10λεπτο η Μπιλμπάο έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε με 2-1 της Θέλτα.

Μαγική εικόνα στο Μπιλμπάο, όπου η Θέλτα έχασε μία ντουζίνα ευκαιρίες, έμεινε με δέκα παίκτες στο 80’ και ηττήθηκε με ανατροπή από την Αθλέτικ στις καθυστερήσεις. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια, έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 5’, είχαν δοκάρι με τον Άσπας στο 21’, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με δεύτερο δοκάρι για τον Άσπας στο 49’, πριν ο Ισπανός κάνει το 0-1 στο 54’, ενώ στο 71’ ο Κέπα έκανε μεγάλη απόκρουση στην προσπάθεια του Μπογκοντά, για να κρατήσει την Μπιλμπάο στο ματς. Τα πάντα άλλαξαν στο 80’, όταν ο Ρονκάλια αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 80’ για πέναλτι στον Γουίλιαμς. Ο Αντούριθ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0. Παρόλα αυτά, η επόμενη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε ξανά για τη Θέλτα στο 90’, με τον Κέπα να κάνει νέα μεγάλη απόκρουση στην προσπάθεια του Βας, πριν ο Σαν Χοσέ κάνει το 2-1 στο 4’ των καθυστερήσεων!