Γκινγκάμπ - Παρί Σεν Ζερμέν 2-1

Νέο κάζο για την Παρί, που ηττήθηκε με 2-1 από την Γκινγκάμπ, χάνοντας και άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Η Παρί ηττήθηκε με 2-1 από την εκπληκτική Γκινγκάμπ του Αντουάν Κομπουαρέ και για πρώτη φορά έπειτα από δύο χρόνια έμεινε χωρίς νίκη για τρία σερί ματς στην Ligue 1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ και οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν. Καβάνι (29’) και Μπριάν (43’) είχαν τις καλύτερες στιγμές στο πρώτο μέρος, με το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Οι παίκτες του Κομπουαρέ έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στην επανάληψη και «σκότωσαν» τους Παριζιάνους στην αντεπίθεση. Στο 66’ ο Σαλιμπούρ με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0, ενώ στο 70’ έπειτα από υπέροχο συνδυασμό των Κόκο, Μπριάν και Ντε Πο ο τελευταίος έκανε το 2-0! Οι παίκτες του Έμερι, που βρίσκεται υπό μεγάλη πίεση, άργησαν να ξυπνήσουν, μείωσαν με τον Καβάνι στο 80’ και έχασαν τεράστιες ευκαιρίες στο τέλος, για να μείνει το 2-1.