Εϊμπάρ – Αλαβές 0-0

Κώστας Ζάλιαρης

Όσο κι αν το έψαξε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Εϊμπαρ δεν εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητά της και έμεινε στο 0-0 με την Αλαβές.

Το ντέρμπι των Βάσκων στο «Municipal de Ipurua» ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα για τη 15η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Ο στόχος της επιστροφής στα θετικά αποτελέσματα δεν επετεύχθη για την Εϊμπάρ που κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έτρεξε πολύ περισσότερο και δημιούργησε κινδύνους για την εστία του Φερνάντο Πατσέκο, αλλά δεν πέτυχε το γκολ.

Στο 59ο λεπτό μια σέντρα – σουτ έδειξε ικανή να καταλήξει σε ένα από τα γκολ της αγωνιστικής, ωστόσο η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι από το πόδι του Πέδρο Λεόν, ενώ, πέντε λεπτά αργότερα ένα ωραίο γύρισμα του Ρούμπεν Πένια δεν βρήκε αποδέκτη για να... σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Ένριχ με μια καλή κεφαλιά στο 81' έστειλε τη μπάλα άουτ και αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο ματς για τους γηπεδούχους που αρκέστηκαν στον βαθμό.

Αήττητη για τρίτο ματς, στη δεύτερη καλύτερη επίδοσή της φέτος στην Πριμέρα Ντιβισιόν η Αλαβές.