Μονπελιέ - Παρί Σεν Ζερμέν 3-0

Τεράστια νίκη για την Μονπελιέ, που ταπείνωσε την Παρί και την κέρδισε με 3-0.

Μεγάλη έκπληξη στο «Μοσόν», όπου η Μονπελιέ κέρδισε με 3-0 την Παρί και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα μετά τα τέλη Σεπτεμβρίου. Το πλάνο του Αντζ να παρατάξει την ομάδα του με πεντάδα στην άμυνα του βγήκε, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν εξαιρετικά στην αντεπίθεση.

Ο ρυθμός δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος, όμως εκεί που όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα μείνει μέχρι το ημίχρονο, ήρθε ο Λασν να κάνει το 1-0 στο 42’! Στην επανάληψη οι Παριζιάνοι ανέβασαν ταχύτητα, όμως δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν. Οι παίκτες του Έμερι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και το πλήρωσαν. Μόλις στο 48’ ο Σκιρί έκανε το 2-0, ενώ στο 80’ ο Μπουντεμπούζ έκανε το τελικό 3-0, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο για τους μονπελιερέ, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.