Σανταντέρ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2

Η Μπιλμπάο... πέρασε από την έδρα της Σανταντέρ με 1-2 και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την επόμενη φάση των «16».

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην φάση των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας, πήρε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε στην έδρα της Σανταντέρ με 1-2 και στις 22 Δεκεμβρίου θα έχει την ευκαιρία να... σφραγίσει τα εισιτήρια.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από νωρίς, Ραούλ Γκαρσία να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού μόλις στο 11ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση, με τον Χαβιέ Κόμπο να ισοφαρίζει στο 23', αλλά η χαρά της Σανταντέρ κράτησε μόλις πέντε λεπτά.

Ο 30χρονος επιθετικός των Βάσκων, βρήκε και πάλι δίχτυα, γράφοντας το 2-1 για την Μπιλμπάο, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό της αναμέτρησης, με την ομάδα από την Κανταβρία να μη μπορεί να αντιδράσει.