Ιντερ - Φιορεντίνα 4-2

Η Ιντερ έκανε τα πολύ εύκολα, δύσκολα αλλά νίκησε 4-2 στο Meazza την Φιορεντίνα των δέκα παικτών και πήρε ψυχολογία. Δύο γκολ ξανά ο Ικάρντι.

Η πρώτη νίκη της εποχής Στέφανο Πιόλι είναι γεγονός για την Ιντερ, η οποία διέλυσε στα πρώτα 19 λεπτά την Φιορεντίνα και παρότι στο τέλος ζορίστηκε από τους Viola, που έπαιξαν για ένα ημίχρονο με δέκα, αρχίζει να πιστεύει ότι μπορεί να κάνει νέα αρχή. Οι Nerazzurri εξαργύρωσαν το τρομερό ξεκίνημα, όμως έχουν μπροστά τους πολύ δρόμο για να δείξουν ότι έχουν αλλάξει αφού παραμένουν 8 βαθμούς μακριά από την πρώτη 3άδα. Κρίσιμη η κατάσταση στην Φιορεντίνα, λίγες μέρες μετά τα πανό των οπαδών σε βάρος του Πάουλο Σόουζα. Για 4ο σερί εντός έδρας ματς ο Ικάρντι πετυχαίνει dopietta.

Δεν άργησε να φανεί το πως θα πάει το παιχνίδι. Στο 3’ ο Ανσάλντι γύρισε από αριστερά, ο Ικάρντι διεκδίκησε την μπάλα η οποία κατέληξε στον Μπρόζοβιτς και ο Κροάτης με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0). Η κατάσταση στην άμυνα της Φιορεντίνα δεν ενέπνεε σιγουριά και αυτό φαινόταν. Στο 5’ ο Καντρέβα έφυγε στο ξέφωτο αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και στο 8’ ήρθε η πρώτη φάση για τους Viola με το σουτ του Μπερναρντέσκι που έβγαλε ο Χαντάνοβιτς, όμως οι Nerazzurri σκόραραν ξανά. Στο 9’ ο Πέρισιτς γύρισε αυτή τη φορά από αριστερά, ο Ταταρουσάνου βρήκε την μπάλα και την έστρωσε στον Καντρέβα που σκόραρε στην κενή εστία (2-0).

Το ματς δεν έχανε σε ρυθμό και φάσεις και στο 12’ ο Μπόρχα Βαλέρο χάζεψε τον Μιράντα αλλά ο Χαντάνοβιτς που έκοψε τη φόρα με γρήγορη έξοδο, για να απαντήσει ξανά με γκολ η ομάδα του Πιόλι όταν στο 19’ ο Ικάρντι με επληκτική ατομική ενέργεια και εκτέλεση μέσα από την περιοχή έβαλε το 11ο γκολ του στη φετινή Serie A (3-0). Ηταν η πρώτη φορά από το 1990 και ένα ματς με την Μπολόνια που η Ιντερ πετυχαίνει 3 γκολ στα 19 πρώτα λεπτά ενός ματς.

Στο 20’ ο Πέρισιτς θα μπορούσε να έχει βάλει φωτιά στο party αλλά μόνος μέσα από την περιοχή πλάσαρε άσχημα. Στο 33’ ο Χαντάνοβιτς χρειάστηκε να επέμβει στο φάουλ του Ιλιτσιτς αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στο 37’ όταν η μακρινή μπαλιά του Μπαντέλι τον έφερε τετ-α-τετ με τον Κάλινιτς και ο Κροάτης τον νίκησε για το 3-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Φιορεντίνα έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Γκονσάλο Ροδρίγες με απευθείας κόκκινη για ανατροπή στον Ικάρντι, κοντά στον οποίο είχε φτάσει ο Σαλσέδο.

Αν και μπήκε να παίξει 45 λεπτά με παίκτη λιγότερο η Φιορεντίνα έδειξε δυνάμεις και θέληση σε ένα δεύτερο μέρος το οποίο έμελλε να κυλήσει με έναν τρόπο που ίσως δεν περίμενες εύκολα. Στο 52’ ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε το δεξί του Ιλιτσιτς και ακολούθησαν τρεις φάσεις για την Ιντερ. Στο 53’ ο Πέρισιτς γύρισε αλλά ο Ταταρουσάνου είπε «όχι» στον Μπανέγα και στο 58’ το δοκάρι σταμάτησε τον Πέρισιτς ο οποίος πήρε από τον Μπανέγα αλλά στάθηκε άτυχος. Στο 61’ ο Ταταρουσάνου έβγαλε το σουτ του Καντρέβα, όμως οι Viola ήταν επικίνδυνοι και το απέδειξαν στο 63’ όταν ο Ιλιτσιτς στο ξέφωτο νίκησε τον Χαντάνοβιτς (3-2).

Το επόμενο κομμάτι του αγώνα ήταν το πιο ήσυχο του παιχνιδιού, στο οποίο η Ιντερ επέλεξε να περιμένει και να ρισκάρει ουσιαστικά, όμως στο τέλος τελείωσε τη δουλειά. Ο Ζοάο Μάριο έχασε τρομερή ευκαιρία στο 80’ στέλνοντας την μπάλα ψηλά μόνος μέσα από την περιοχή, αλλά στο 91’ ο Ικάρντι σκόραρε ξανά με πλασέ στην κενή εστία ύστερα από επέμβαση του Ταταρουσάνου σε σουτ του Πέρισιτς σε μία φάση όμως που ξεκίνησε από τον μη καταλογισμό καθαρού φάουλ στον Ιλιτσιτς μόλις έξω από την περιοχή των Nerazzurri (4-2).

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (26/11)

Τορίνο-Κιέβο 2-1 (36',38' Ιάγκο Φαλκέ-86' Ινγκλέζε)
Εμπολι-Μίλαν 1-4 (17' Σαπονάρα-15',78' Λαπαντούλα, 62' Σούσο, 64' αυτ. Κόστα)
Κυριακή (27/11)
Παλέρμο-Λάτσιο 0-1 (31' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)
Μπολόνια-Αταλάντα 0-2 (15' Μασιέλο, 68' Κούρτιτς)
Κάλιαρι-Ουντινέζε 2-1 (35' πεν. Φαρίας, 59' Σάου-51' Φοφανά)
Κροτόνε-Σαμπντόρια 1-1 (43' Φαλτσινέλι-72' Μπρούνο Φερνάντες)
Τζένοα-Γιουβέντους 3-1 (3',13' Σιμεόνε, 29' αυτ. Αλεξ Σάντρο-82' Πιάνιτς)
Ρόμα-Πεσκάρα 3-2 (7',10' Τζέκο, 71' πεν. Περότι-60' Μεμουσάι, 74' Καπράρι)
Δευτέρα (28/11)
Νάπολι-Σασουόλο 1-1 (42' Ινσίνιε-82' Ντεφρέλ)
Ιντερ-Φιορεντίνα 4-2 (3' Μπρόζοβιτς, 9' Καντρέβα, 19',91' Ικάρντι-37' Κάλινιτς, 62' Ιλιτσιτς)