Ρόμα - Πεσκάρα 3-2

Με δύο γκολ του Τζέκο και ένα του Περότι, που είχε και δύο ασίστ, οι Τζαλορόσι νίκησαν -πιο δύσκολα από ό,τι αναμενόταν- την Πεσκάρα (3-2) και πλησίασαν στην κορυφή.

Η ήττα της Γιουβέντους στη Γένοβα ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για να μειώσει τη διαφορά η Ρόμα. Και η Πεσκάρα ήταν ένας πολύ καλός αντίπαλος για να μην αγχωθούν καθόλου οι Τζαλορόσι. Η ομάδα του Μάσιμο Οντο, άλλωστε, δεν έχει κανονική νίκη αλλά μόνο ένα τρίποντο στα χαρτιά κόντρα στη Σασουόλο. Τα δύο γκολ του Τζέκο στο πρώτο 10λεπτο έδειχναν ότι η βραδιά θα ήταν όντως πολύ χαλαρή για τους Ρωμαίους αλλά οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν όσο μπορούσαν και τελικά έπεσαν τιμητικά στο Olimpico...

Αφού πρώτα, για το... εθιμοτυπικό, έχασε μια ευκαιρία ο Σαλάχ στο 6', ακολούθησαν δύο γκολ του Τζέκο μέσα σε ένα 3λεπτο. Στο 7' με κοντινή προβολή μετά την σέντρα του Περότι από δεξιά, στο 10' με χαλαρό πλασέ -επίσης από κοντά- μετά την σέντρα του Περότι από αριστερά αυτή τη φορά. Δύο ασίστ ο Αργεντίνος, δύο γκολ ο Βόσνιος και το ματς κάπου εκεί έλαβε τέλος. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, άλλωστε, δεν είχε κανένα προφανή λόγο να... διαλύσει την Πεσκάρα, η άμυνα της οποίας είναι ντροπή για την Serie A. Ακόμη και σε χαλαρό ρυθμό, πάντως, οι Ρωμαίοι θα μπορούσαν να ανεβάσουν το σκορ, είτε με το σουτ του Ναϊνγκολάν που απέκρουσε ο Μπισάρι (28') είτε με τη κεφαλιά του Τζέκο (45'), σε μια φάση ίδια με αυτή του 2-0.

Ο Βόσνιος θα μπορούσε και στο 51' να κάνει χατ-τρικ αλλά αστόχησε και δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους, με τον Σέζνι να αποκρούει εντυπωσιακά στην προσπάθεια του Πέπε. Αυτή η φάση έδωσε θάρρος στην Πεσκάρα, η οποία βγήκε μπροστά και στο 60' ο Μεμουσάι σούταρε με το εξωτερικό εντός περιοχής, μετά το γύρισμα του Τζαμπάνο, μειώνοντας σε 2-1. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ρόμα να ανεβάσει ξανά στροφές, να απειλήσει με τον κεραυνό του Ναϊνγκολάν που έφυγε ελάχιστα άουτ (64') και τελικά να φτάσει στο 3-1 στο 71' με το πέναλτι που κέρδισε -προκαλώντας διαμαρτυρίες- και εκτέλεσε ο Περότι.

Αμεσα, πάντως, η ομάδα του Οντο ξαναμπήκε στο ματς αφού στο 74' το διώξιμο του Εμερσον, μετά την σέντρα του Κρεσέντσι, έστειλε την μπάλα στον Καπράρι και αυτός σούταρε χωρίς να το σκεφτεί καθόλου, αφήνοντας ακίνητο τον Σέζνι (3-2). Ο Τότι, στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό, πήγε να βάλει γκολ από το... κόρνερ, ο κόσμος στις εξέδρες έδειξε να δυσανασχετεί λίγο όταν η Πεσκάρα επιχείρησε να πιέσει για την ισοφάριση αλλά τέλος καλό όλα καλά για την Ρόμα, η οποία θα μπορούσε να βάλει και τέταρτο γκολ με τους Σαλάχ (83') και Στρούτμαν (84').