Ανζέ - Σεντ Ετιέν 1-2

Η Σεντ Ετιέν έκανε την ανατροπή, επιβλήθηκε με 2-1 της Ανζέ και παραμένει κοντά στις θέσεις της Ευρώπης.

Η τελευταία νίκη της Σεντ Ετιέν επί της Ανζέ εκτός έδρας είχε έρθει το 1976. Και για περίπου μία ώρα όλα έδειχναν ότι το αρνητικό σερί θα συνεχιστεί. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά παρά τις απουσίες και μόλις στο 12’ είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Ρουφιέ απέκρουσε την εκτέλεση του Ντιεντιού. Το γκολ, πάντως, για την Ανζέ δεν άργησε να έρθει, με τον Πέπε να κάνει το 1-0 στο 18’, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Ο Γκαλτιέ ανακάτεψε την τράπουλα με το ξεκίνημα της επανάληψης, όμως οι πρώτες μεγάλες ευκαιρίες χάθηκαν για τους γηπεδούχους. Εκείνοι, όμως, που βρήκαν το γκολ ήταν οι στεφανουά, με τον Πογκμπά να κάνει το 1-1 στο 59’. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα πάνω τους και έφτασαν στην ανατροπή με γκολ του Τανάν στο 77’. Στις καθυστερήσεις έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαλκί, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.