ΠΑΣ Γιάννινα: Δεν μπορεί να κερδίζει και την διαιτησία

Ο Θοδωρής Βασίλης γράφει για την γκέλα του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Λεβαδειακό, το ακυρωθέν γκολ που θα άλλαζε όλο το παιχνίδι, ενώ στέκεται και στον τραγικό αγωνιστικό χώρο που γυρίζει μπούμερανγκ για τους Ηπειρώτες.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε την ευκαιρία να ανέβει μόνος στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας μένοντας στο 0-0 με τον Λεβαδειακό σε ένα ματς που η λευκή ισοπαλία δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Καλώς ή κακώς ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει ανέβει επίπεδο σε σημείο που μέχρι πρότινος ομάδες που είχαν τους ίδιους στόχους έρχονται πλέον στα Γιάννενα με στόχο όχι να παίξουν στα ίσια και να κερδίσουν το ματς, αλλά να καταστρέψουν το παιχνίδι των Ηπειρωτών και αν μπορέσουν να τσιμπήσουν κάποιο βαθμό.

Μια τέτοια εικόνα είχε το χθεσινό ματς. Ο ΠΑΣ από το πρώτο λεπτό να έχει κατοχή μπάλας και να ψάχνει τρόπο να φτάσει στην περιοχή του Ναμάσκο με τους Βοιωτούς από την πλευρά τους να μην ξεμιτύζουν από την περιοχή τους.

Η αλήθεια είναι ότι ο αγωνιστικός χώρος των Ζωσιμάδων δεν είναι ο καταλληλότερος για να παίξεις ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας κάτι που θα πρέπει να προβληματίσει τους Γιαννιώτες, αφού είναι η δεύτερη φορά φέτος (αρχικά με τον Πλατανιά) που το γήπεδο δεν βοηθάει την ομάδα που θέλει να παίξει ποδόσφαιρο αξιώσεων.

Το γήπεδο ήταν σύμμαχος για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κατάφεραν να περάσουν αναίμακτα το πρώτο ημίχρονο έχοντας και την εύνοια της διαιτησίας, στην φάση του 25ου λεπτού όταν ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Γιάκου (με τον παίκτη να καλύπτεται από δύο ποδοσφαιριστές του Λεβαδειακού).

Καταλαβαίνει κανείς ότι αν κατοχυρωνόταν το γκολ θα μιλούσαμε για ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι αφού με το 1-0 ο Λεβαδειακός θα έβγαινε από το καβούκι του. Στην επανάληψη ο ΠΑΣ κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε φάσεις για γκολ και είχε κλασικές ευκαιρίες με τον Λίλα (55'), τον Ακόστα (63'), τον Γιάκο (71') και τον Τζημόπουλο (72') αλλά κάποιες φορές η μπάλα δεν θέλει να μπει μέσα.

Το 0-0 δεν άλλαξε με τους παίκτες του Πετράκη να παίρνουν έναν βαθμό (που θα μπορούσαν να ήταν τρεις αν δεν ήταν η διαιτησία) που στα μάτια μου είναι σημαντικός αν σκεφτεί κανείς ότι παραμένει στην πρώτη τριάδα παρά τις όποιες εντός έδρας γκέλες, πάνω από ομάδες όπως η ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ και ο Αστέρας Τρίπολης με πολύ μεγαλύτερα μπάτζετ.

ΥΓ. Για μένα είναι θετικό σημάδι η γκρίνια για την μη νίκη της ομάδας, γιατί δείχνει ότι πλέον ο ΠΑΣ έχει αλλάξει γκρουπ δυναμικότητας και είναι πλέον ομάδα που θα διεκδικεί ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΥΓ1. Στο Αγρίνιο τα σφυρίγματα των διαιτητών δεν κόστισαν, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνεται κάθε φορά. Και στην τελική στα Γιάννενα δεν μπορούν να φτιάξουν ομάδα να κερδίζει και την διαιτησία.

ΥΓ2. Το ματς του Σαββάτου είναι η κατάλληλη ευκαιρία για την ομάδα να επιστρέψει στις νίκες. Μια Βέροια που μπορεί να έρθει και χωρίς προπόνηση αφού οι παίκτης κάνουν αποχή λόγω οικονομικών οφειλών.