Νάπολι - Ντιναμό Κιέβου 0-0

Οι Παρτενοπέι δεν νίκησαν την τελευταία Ντιναμό Κιέβου στο San Paolo (0-0) και θα παίξουν «τελικό» στη Λισαβόνα.

Μετά την εντός έδρας ήττα από την Μπεσίκτας, η Νάπολι έχασε άλλους δύο βαθμούς στο San Paolo και μαζί την ευκαιρία να γίνει φαβορί για την 1η θέση του ομίλου. Αντιθέτως, μετά το 0-0 με τους Ουκρανούς, οι οποίοι αποκλείστηκαν και μαθηματικά, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι θα παίξει για τη ζωή της στην Πορτογαλία κόντρα στην Μπενφίκα. Εκεί, θέλει τουλάχιστον την ισοπαλία για να είναι στους «16» ενώ σε περίπτωση ήττας θα ελπίζει σε ένα δώρο (σ.σ. νίκη) της Ντιναμό κόντρα στην Μπεσίκτας. Οπως και να έχει, μια πρόκριση που φαινόταν ότι μπορούσε να γίνει εύκολη υπόθεση μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικές, έχει μετατραπεί σε θρίλερ για τους Ναπολιτάνους.

Η λογική έλεγε ότι η Νάπολι θα έμπαινε δυνατά στο ματς για το γρήγορο γκολ που θα απλοποιούσε τα πράγματα αλλά τελικά δεν απλοποιήθηκε τίποτα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, έκαναν παιχνίδι αλλά δυσκολεύονταν να κάνουν καθαρές ευκαιρίες. Κι όσες έγιναν, που δεν ήταν και κλασικές, χάθηκαν από τον Ινσίνιε, ο οποίος δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη doppietta που έκανε στο Ούντινε το περασμένο Σάββατο για την Serie A. Στο δεύτερο μέρος οι Παρτενοπέι μπήκαν καλύτερα και στο 52' το γύρισμα του Χάμσικ για τον Καγιεχόν έμοιαζε με γκολ αλλά ο Μακαρένκο πρόλαβε να διώξει. Οι Ναπολιτάνοι προσπαθούσαν να ανεβάσουν ρυθμό αλλά δεν έπιασαν την γνωστή απόδοση τους, απειλώντας στο 66' με το σουτ του Χάμσικ που απέκρουσε ο Ρούντκο. Στο ίδιο λεπτό ο Σάρι έβγαλε τον Ινσίνιε για να βάλει τον Γκαμπιαντίνι και αυτός προσπάθησε να δώσει τη λύση στο 74' αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ μετά το σουτ από το ύψος της περιοχής. Ο Ιταλός επιθετικός ήταν δραστήριος στα πρώτα λεπτά μετά την είσοδο του αλλά δεν ήταν οι συμπαίκτες του, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει ως το τέλος, μετατρέποντας σε «τελικό» τον αγώνα με την Μπενφίκα στην Πορτογαλία.