Μίλαν - Ιντερ 2-2

Τα δύο γκολ του Σούσο έφεραν την Μίλαν κοντά σε μία μεγάλη νίκη όμως ο Πέρισιτς στο 92' έδωσε στην Ιντερ την ισοπαλία (2-2) που άξιζε κόντρα στους Rossoneri που κάθισαν πίσω από νωρίς.

Πριν το ματς αν έλεγε κάποιος στην Ιντερ ότι θα πάρει ισοπαλία, δεν θα... υπέγραφε για να συμβεί αυτό αφού έτσι θα παρέμενε 8 βαθμούς κάτω από την Μίλαν, όμως έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς μπορεί να πανηγυρίσει και να νιώσει καλά με το τελικό 2-2. Στο ντεμπούτο του Στέφανο Πιόλι οι Nerazzurri είχαν τις περισσότερες φάσεις στο πρώτο μέρος, όμως έπεσαν πάνω σε έναν μαγικό Σούσο που έβαλε δύο γκολ και τους ανάγκασε να πάρουν ανέλπιστο βαθμό στο 92' του Derby della Madonnina. Η ομάδα του Βιντσέντζο Μοντέλα οπισθοχώρησε σχετικά νωρίς στο ματς, στο τέλος το πλήρωσε παραχωρώντας μια ισοπαλία που της στέρησε τη δυνατότητα να βρεθεί μόνη στη 2η θέση της Serie A. Στο Νο9 βρίσκεται η Ιντερ, για την οποία η συνέχεια λέει Φιορεντίνα (εντός) και Νάπολι (εκτός).

Δεν άργησε να φανεί στον αγώνα το πως θα πήγαινε το σκηνικό με τους τυπικά φιλοξενούμενους να προσπαθούν να παίξουν, ενώ η Μίλαν δεν μπορούσε να κρατήσει και να έχει κυκλοφορία. Στο 11' η κεφαλιά του Κοντογκμπιά μετά το κόρνερ του Μπρόζοβιτς πέρασε έξω και στο 14' ο Πέρισιτς είχε την πρώτη του φάση με σουτ μέσα από την περιοχή που πήγε στα χέρια του καλά τοποθετημένου Ντοναρούμα. Η ομάδα του Πιόλι συνέχισε να είναι πιεστική και να έχει επιθετική διάθεση και αυτό μεταφραζόταν σε φάσεις. Στο 24' χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Πέρισιτς να είναι ξανά πρωταγωνιστής αφού η δική του κεφαλιά ψαράκι -ενώ ήταν ολομόναχος- πέρασε έξω μετά τη σέντρα του Ντ' Αμπρόζιο. Δύο λεπτά αργότερα, νέα κεφαλιά του Κοντογκμπιά έφυγε άουτ μετά το κόρνερ του Μπρόζοβιτς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος φάνηκε και η Μίλαν στο γήπεδο και αυτό της ήταν αρκετό όπως αποδείχθηκε. Στο 34' ο Μποναβεντούρα δεν έδωσε στον Μπάκα στο ξέφωτο για να χάσει στο επόμενο λεπτό νέα ευκαιρία με κεφαλιά ο Πέρισιτς. Τελικά οι Rossoneri άνοιξαν το σκορ αφού πρώτα ο Ντε Σίλιο είχε στο 40' σουτ στον Χαντάνοβιτς. Στο 43' ο Μποναβεντούρα έβγαλε νέα κόντρα και αυτή τη φορά έδωσε στον Σούσο, ο οποίος, αφού συνέκλινε, με καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Χαντάνοβιτς για το 1-0 και έγινε ο πρώτος Ισπανός που σκοράρει στο derby μετά τον Λουίς Σουάρες που το είχε κάνει για την Ιντερ το 1962.

Η Μίλαν ξεκίνησε την επανάληψη καλά, όπως είχε κλείσει το πρώτο μέρος και είχε φάση στο 50' με το σουτ του Μποναβεντούρα που μέσα από την περιοχή το οποίο κοντραρίστηκε, όμως η Ιντερ ήταν εκείνη που σκόραρε στο 53' με απίστευτη ρουκέτα στο παραθυράκι από τον Αντόνιο Καντρέβα (1-1). Οι Nerazzurri φάνηκε ότι θα εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και ο Ζοάο Μάριο κινήθηκε ωραία από δεξιά, όμως ο Παλέτα έβαλε κρίσιμη κόντρα αφού η Μίλαν όχι μόνο δεν δέχθηκε γκολ αλλά έβαλε κιόλας αφού ένα λεπτό αργότερα ο Σούσο χόρεψε μέσα στην περιοχή τον Μιράντα και με το δεξί πλάσαρε τον Χαντάνοβιτς για το 2-1. Ο 23χρονος έγινε ο πρώτος παίκτης των Rossoneri που βάζει 2 γκολ στο derby μετά τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που το είχε κάνει τον Μάιο του 2012 (ήττα 4-2) και έφτασε τη συγκομιδή του φέτος σε 4 γκολ και 4 ασίστ.

Στο 67' η ομάδα του Πιόλι έφτιαξε μια ακόμα καλή φάση με τον Καντρέβα να βγάζει στον Πέρισιτς και εκείνος με διαγώνιο αριστερό στην κίνηση έστειλε την μπάλα μόλις έξω και στο 68' από θέση οφσάιντ ο Ικάρντι σούταρε πολύ αδύναμα στα χέρια του Ντοναρούμα και συνέχισε το σερί οπου το θέλει να μην σκοράρει ποτέ σε βάρος της Μίλαν. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η Μίλαν γύριζε όλο και περισσότερο στην άμυνα και αυτής της φιλοσοφίας ήταν και οι αλλαγές του Μοντέλα. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν καμία διάθεση να κρατήσουν και να κυκλοφορήσουν και άφησαν την μπάλα στην Ιντερ που έπαιξε στο μισό γήπεδο και παρότι ήταν ακίνδυνη βρήκε το γκολ στο 92' με τον μοιραίο Πέρισιτς να σκοράρει στο 92' μετά την κεφαλιά του Μουρίγιο ύστερα από το κόρνερ του Ζοάο Μάριο για το τελικό 2-2.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (19/11)

Κιέβο-Κάλιαρι 1-0 (53' Γκόμπι)
Ουντινέζε-Νάπολι 1-2 (59' Πέριτσα-47',57' Ινσίνιε)
Γιουβέντους-Πεσκάρα 3-0 (36' Κεντίρα, 63' Μάντζουκιτς, 69' Ερνάνες)
Κυριακή (20/11)
Σαμπντόρια-Σασουόλο 3-2 (84' Κουαλιαρέλα, 86',91' Μουριέλ-64' Ρίτσι, 74' Ραγκούζα)
Αταλάντα-Ρόμα 2-1 (62' Καλντάρα, 90' πεν. Κεσί-40' πεν. Περότι)
Μπολόνια-Παλέρμο 3-1 (20' Ντέστρο, 67' Τζεμαϊλί, 72' Βιβιάνι-9' Νεστορόφσκι)
Κροτόνε-Τορίνο 0-2 (80',89' Μπελότι)
Εμπολι-Φιορεντίνα 0-4 (27',61' Μπερναρντέσκι, 47' πεν.,67' Ιλιτσιτς)
Λάτσιο-Τζένοα 3-1 (11' Φελίπε Αντερσον, 58' πεν. Μπίλια, 66' Γουάλας-52' Οκάμπος)
Μίλαν-Ιντερ 2-2 (42',58' Σούσο-53' Καντρέβα, 92' Πέρισιτς)