Αταλάντα - Ρόμα 2-1

Η Ρόμα προηγήθηκε στο Μπέργκαμο αλλά η Αταλάντα έκανε την ανατροπή και πάει για... Champions League! Ανετα η Λάτσιο (3-1) την Τζένοα, διπλός Μπελότι στο Κροτόνε (0-2 η Τορίνο).

Η τρελή πορεία της Αταλάντα συνεχίζεται, με την ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι να δείχνει και δυνατό χαρακτήρα κόντρα στη Ρόμα. Το αντίθετο, δηλαδή, από ό,τι έκανε το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι, που εμφανίστηκε στο γήπεδο μόνο στο πρώτο 45λεπτο. Διάστημα στο οποίο κυριάρχησε, πλησιάζοντας στο γκολ με την κεφαλιά του Τζέκο στο 25' και με τα δύο τετ α τετ του Σαλάχ, στο 26' και στο 30', που απέκρουσε ο Μπερίσα. Οι Τζαλορόσι ήταν εμφανώς καλύτεροι, έφταναν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και στο 40' κέρδισαν πέναλτι μετά το χέρι του Τολόι στην κοντινή προσπάθεια του Σαλάχ, για να γίνει το 0-1 από την εκτέλεση του Περότι.

Στο β' μέρος, όμως, όλα άλλαξαν. Ο Γκασπερίνι έβγαλε στο 50' τον Μασιέλο για να βάλει τον Ντ' Αλεσάντρο και η Αταλάντα πήρε μέτρα στο γήπεδο, μεταφέροντας το ματς στην περιοχή του Σέζνι. Οι Μπεργκαμάσκι προειδοποίησαν σε δύο περιπτώσεις με την κεφαλιά του Τολόι και το σουτ του Γκόμες, για να έρθει τελικά το 1-1 στο 62' με την... κόντρα στον Καλντάρα, μετά την προσπάθεια των Μανωλά-Σέζνι να διώξουν. Αυτό ήταν... Το Atleti Azzurri d' Italia πήρε φωτιά, ο Κεσί πήγε άμεσα (64') για το 2-1 αλλά αστόχησε και οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, απέναντι σε μια Ρόμα που τα είχε χαμένα. Η Αταλάντα έμπαινε πολύ εύκολα στην περιοχή των Τζαλορόσι, οι οποίοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και στο 76' ήταν το δοκάρι αυτό που απέτρεψε το 2-1 από το σουτ του Φρόιλερ, που κόντραρε και στον Μανωλά, εντός περιοχής.

Ο Σπαλέτι έβαλε τον (ξεχασμένο) Ιτούρμπε αντί του Ναϊγκολάν ψάχνοντας τη λύση αλλά οι Μπεργκαμάσκι δεν συμβιβάζονταν με την ισοπαλία και έπαιζαν για τη νίκη, την οποία πήραν τελικά στο 90': Ο Παρέδες βρήκε το πόδι του Γκόμες, ο διαιτητής Ρόκι έδειξε πέναλτι και ο Κεσί από τα 11 βήματα έκανε το 2-1 και έστειλε την Αταλάντα στο -1 από την 2η Ρόμα, η οποία με τη σειρά της έμεινε στο -7 από τη Γιουβέντους.

Με 3άρα για 3άδα!
Την ώρα που η Ρόμα έχανε στο Μπέργκαμο, η Λάτσιο νικούσε στη Ρώμη την Τζένοα και πλησίαζε στο -1 από τους Τζαλορόσι, μπαίνοντας σε τροχιά Champions League. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι μπήκε όπως έπρεπε στο ματς και στο 11' ο Φελίπε Ανετερσον με σουτ από το ύψος της περιοχής, μετά την προσπάθεια της άμυνας να απομακρύνει, έκανε το 1-0. Οι Λατσιάλι είχαν ψυχολογία και ρυθμό, χάνοντας ευκαιρία για το δεύτερο γκολ στο 21' με τον Ιμόμπιλε αλλά και στο 31' (ξανά) με Ιμόμπιλε και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, μετά την εντυπωσιακή προσπάθεια του Κεϊτά. Το ημίχρονο ήταν καλό για τους Ρωμαίους αλλά βγήκε μόνο με 1-0 και στο 52' τα χαμόγελα στο Olimpico πάγωσαν μετά το σουτ του Οκάμπος για το 1-1. Δεν πάγωσαν για πολύ όμως... Στο 57' ο Φελίπε Αντερσον μπήκε από δεξιά, ανατράπηκε από τον Ορμπάν και ο ρέφερι πήγε στο πέναλτι, από όπου ο Μπίλια αποκατέστησε την τάξη (2-1). Η Λάτσιο ήταν ξανά μπροστά και στο 64' είχε δοκάρι σε σουτ του Παρόλο από τα 20 μέτρα, για να γίνει δευτερόλεπτα μετά το 3-1 από τον Γουάλας, με σουτ δοκάρι και μέσα, κλειδώνοντας το τρίποντο. Στο 91' η Τζένοα έμεινε και με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Ορμπάν για σκληρό φάουλ στο κέντρο...

Μπελότι για Ευρώπη!
Στο Ezio Scida η Κροτόνε ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει στη 17η θέση και αλλά η Τορίνο είναι αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους την έξοδο στην Ευρώπη. Και με τον Μπελότι να σκοράρει συνεχώς, ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς δικαιούται να πιστεύει ότι όντως μπορεί να τα καταφέρει. Το ματς ήταν πολύ καλό από το ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να έχουν αμφότερες τις ευκαιρίες για να προηγηθούν στο πρώτο 45λεπτο. Γκολ, όμως, δεν έβαλε καμία. Κάπως έτσι φαινόταν ότι θα πάει και το δεύτερο 45λεπτο, με την Κροτόνε να έχει την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 73', όταν ο Σίμι πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά με κάποιον τρόπο ο Ροσετίνι κατάφερε να παρέμβει και να της αλλάξει πορεία, σώζοντας τον Χαρτ. Αφού οι γηπεδούχοι δεν προηγήθηκαν όταν μπορούσαν, ήρθε στο τέλος ο Μπελότι και καθάρισε για την Γκρανάτα! Στο 80' ο διεθνής φορ βγήκε τετ α τετ και τελείωσε όπως έπρεπε τη φάση (0-1), σφραγίζοντας τη νίκη στο 89' με το σουτ στη γωνία, κάνοντας το 0-2 με το δεύτερο του γκολ.

Εύκολη ανατροπή η Μπολόνια
Το λάθος του Γκασταλντέλο στο 9', έδωσε την ευκαιρία στον Μπρούνο Ενρίκε να βγει τετ α τετ και την κατάλληλη στιγμή έδωσε έτοιμο γκολ στον Νεστορόφσκι, ο οποίος έκανε το 0-1. Αυτή ήταν η μοναδική καλή στιγμή της Παλέρμο στο Renato Dall' Ara αφού η Μπολόνια δεν άργησε να απαντήσει. Στο 20' ο Βιβιάνι βρήκε ωραία τον Ντέστρο και αυτός ισοφάρισε (1-1), με τους Ροσομπλού να κάνουν στη συνέχεια το παιχνίδι τους και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ. Το βρήκαν, τελικά, στο 67', με το σουτ του Τζεμαϊλί από το ύψος της περιοχής (2-1) και λίγα λεπτά μετά, στο 72', ο Βιβιάνι με εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-1 και καθάρισε τον αγώνα για την ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι, που θα σωθεί άνετα και φέτος. Για την προτελευταία Παλέρμο, αντιθέτως, η σεζόν θα είναι δύσκολη...