ΑΕΚ - Ατρόμητος 0-1

Σε φιλικό κεκλεισμένων των θυρών, όπου οι προπονητές έκαναν διάφορες δοκιμές, η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον Ατρόμητο (0-1) με γκολ του Τόνσο.

Πρωτάθλημα δεν έχουμε, οπότε ΑΕΚ και Ατρόμητος είπαν αντί για προπόνηση να κάνουν ένα.. δίτερμα στο ΟΑΚΑ. Το έκαναν, οι προπονητές χρησιμοποίησαν δύο διαφορετικές 11άδες στα δύο ημίχρονο και οι Περιστεριώτες ήταν αυτοί που επικράτησαν χάρη στο γκολ του Τόνσο από το 7'. Κακό το 90λεπτο, με τον Ατρόμητο να έχει και δοκάρι με τον Γκουγκούδη ενώ για την Ενωση, για την οποία αποχώρησε με μυικό πρόβλημα ο Ντίας, ξεχώρισαν οι πιτσιρικάδες Γαλανόπουλος και Τσέλιος.

Από το ξεκίνημα του ματς φάνηκε η διάθεση των δύο ομάδων να παίξουν ανοιχτά, με τον Ατρόμητο να σκοράρει από νωρίς. Στο 7' ο Τόνσο έκανε την προβολή μετά το γύρισμα από δεξιά εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία της άμυνας και η λάθος αντίδραση του Ανέστη είχε ως αποτέλεσμα το 0-1. Οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν καλή φάση στο 13', με το σουτ του Ντίντακ εντός περιοχής που έφυγε λίγο άουτ, για να ακολουθήσουν αρκετά λάθη στον δημιουργικό τομέα.

Ο Ατρόμητος, από την άλλη πλευρά, μια χαρά στεκόταν και μια χαρά βγήκε και σε δύο-τρεις αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να τις τελειώσει και όπως έπρεπε. Οπως και να έχει, το πρώτο 45λεπτο πέρασε μάλλον εύκολα για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι δεν ένιωσαν κάποια απειλή από την ΑΕΚ. Και δεν την ένιωσαν επειδή με εξαίρεση τους Αλμέιδα και Αραβίδη, που ήταν κάπως κινητικοί, οι υπόλοιποι -και ειδικά οι Μάνταλος και Πατίτο- ήταν εκτός ματς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ζοσέ Μοράις και Γιώργος Κορακάκης τα άλλαξαν όλα. Για την ακρίβεια, ο πρώτος κράτησε μόνο τον Λαμπρόπουλο στην 11άδα και ο δεύτερος μόνο τον Κοντοέ. Από εκεί και πέρα, για την ΑΕΚ μπήκαν οι Μπάρκας, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Ντίας, Μανωλάς, Γαλανόπουλος, Τσέλιος, Ζόριτς, Πλατέλλας, Πέκχαρτ και για τον Ατρόμητο οι Θεοδωρακάκης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κεϊτά, Στόιτσεφ, Μπαστάκος, Νάτσσος, Λημνιός, Γκουγκούδης, Γροντής.

Η Ενωση είχε μια καλή φάση στο 58' με το σουτ του Πλατέλλα, που μπλόκαρε ο Θεοδωρακάκης, μετά την ωραία ενέργεια και πάσα του Γαλανόπουλου, με τον Γαλανόπουλο να ξεχωρίζει ακόμη μία φορά και να δείχνει ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να πάρει θέση βασικού και στο πρωτάθλημα. Το ματς γενικά δεν είχε ρυθμό αλλά πολλά λάθη, με τον Ατρόμητο πάντως να φτάνει μια ανάσα από το 0-2 στο 75', όταν ο Γκουγκούδης σημάδεψε το δοκάρι με σουτ εντός περιοχής.

Αυτό ήταν όλο κι όλο το ματς στο δεύτερο 45λεπτο, με την ΑΕΚ να χάνει με μυικό πρόβλημα και τον Ντίας, ο οποίος άφησε τη θέση του στον πιτσιρικά Γιούση για τα τελευταία λεπτά.

ΑΕΚ (Ζοσέ Μοράις): Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Ροντρίγκες, Αραβίδης, Αλμέιδα.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Μπάρκας, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Ντίας, Γιούσης, Μανωλάς, Γαλανόπουλος, Τσέλιος, Ζόριτς, Πλατέλλας, Πέκχαρτ.

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης): Παπαδόπουλος, Κοντοές, Μπιτόλο, Μπαγκά, Μπρίτο, Ούμπιντες, Λε Ταλέκ, Τονσό, Κιβρακίδης, Βασιλείου, Λαζαρίδης.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Θεοδωρακάκης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κεϊτά, Στόιτσεφ, Μπαστάκος, Νάτσσος, Λημνιός, Γκουγκούδης, Γροντής, Τσατσόπουλος.